Hlavní příčiny hluchých míst v trávníku

Suchá místa v trávníku

Anglický trávník je dnes poměrně často diskutovaným tématem. Není se čemu divit, krásná tráva okolo domu vypadá skvěle a nabízí také příjemné prostředí pro lenošení. Lehnout si na ni můžeme třeba u bazénu či terasy. Pěstování takovéhoto trávníku se dnes neobejde bez pravidelné závlahy. Prakticky je možné říct, že tradiční anglický trávník už mají pouze lidé, kteří si nechali dovézt travní pásy a mají nainstalovanou automatickou závlahu. Ne, anglický trávník všichni určitě nepotřebujeme! Navíc bychom měli šetřit vodou! Přesto hluchá místa v trávníku žádoucí nejsou. Jak vznikají a čeho se tedy vyvarovat?

Blízkost betonu

Jestliže máte trávník blízko betonového obrubníku, můžete si být jisti, že bude mnohem více docházet k jeho vysoušení. Beton se postupně sluníčkem nahřívá na neskutečné teploty. Stejně tak bývá betonový obrubník zabetonován, a tak pro trávník zbývá pouze menší množství zeminy, jež neskutečně rychle vysychá. I proto je nutné neustálá závlaha v blízkosti betonu. Především v horkých dnech ji prostě trávník musí dostat.

Trávník u dlažby

Foto: Radek Štěpán

Přesah střechy

Mnohdy tráva neroste v blízkosti domu. Může za to přesah střechy, který neumožňuje proniknout srážkám až na zem. Tím pádem trávník nedostává tolik vláhy a chřadne. I tady je řešením dodatečná zálivka.

Příliš hnojiva

Jestliže trávník hnojíte a nemáte dávkovač, může se stát, že hnojivo rozvrstvíte nerovnoměrně. Tím pádem vznikají místa, která se v trávníku doslova vypálí. V tomto případě je zapotřebí zeminu nakypřit a koupit nové travní osivo. Tráva by měla vyrůst znovu.

Suché fleky v trávníku

Foto: Radek Štěpán

Nekvalitní osivo

Nakupujete travní osivo za několik málo korun? Pak si buďte jistí, že tráva možná při vhodném výsevu naroste, nicméně její kvalita bude mizerná. Tenoučké vlásky s příchodem velkých veder uschnou neskutečně rychle. Tato informace se týká i travních náplastí, jež také neobsahují žádná raketová semínka trávy.

Líný výsev

Takto jsme nazvali výsev, kdy člověk jen rozhodí semínka na holá místa. Jestliže se tráva uchytí, pak se bude jednat spíše o zázrak. Ideální je smíchání kvalitních travních semínek se zeminou, následné udusání povrchu a dokonalá zálivka odstátou vodou. Optimální je vysévat před deštivým obdobím. Pak by měl být úspěch zaručený.

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.