Suchá místa v trávníku

Hlavní příčiny hluchých míst v trávníku

Anglický trávník je dnes poměrně často diskutovaným tématem. Není se čemu divit, krásná tráva okolo domu vypadá skvěle a nabízí také příjemné prostředí pro lenošení. Lehnout si na ni můžeme třeba u bazénu či terasy. Pěstování takovéhoto trávníku se dnes neobejde bez pravidelné závlahy. Prakticky je možné říct, že tradiční anglický trávník už mají pouze lidé, kteří si nechali dovézt travní pásy a mají nainstalovanou automatickou závlahu. Ne, anglický trávník všichni určitě nepotřebujeme! Navíc bychom měli šetřit vodou! Přesto hluchá místa v trávníku žádoucí nejsou. Jak vznikají a čeho se tedy vyvarovat?

Blízkost betonu

Jestliže máte trávník blízko betonového obrubníku, můžete si být jisti, že bude mnohem více docházet k jeho vysoušení. Beton se postupně sluníčkem nahřívá na neskutečné teploty. Stejně tak bývá betonový obrubník zabetonován, a tak pro trávník zbývá pouze menší množství zeminy, jež neskutečně rychle vysychá. I proto je nutné neustálá závlaha v blízkosti betonu. Především v horkých dnech ji prostě trávník musí dostat.

Trávník u dlažby

Přesah střechy

Mnohdy tráva neroste v blízkosti domu. Může za to přesah střechy, který neumožňuje proniknout srážkám až na zem. Tím pádem trávník nedostává tolik vláhy a chřadne. I tady je řešením dodatečná zálivka.

Příliš hnojiva

Jestliže trávník hnojíte a nemáte dávkovač, může se stát, že hnojivo rozvrstvíte nerovnoměrně. Tím pádem vznikají místa, která se v trávníku doslova vypálí. V tomto případě je zapotřebí zeminu nakypřit a koupit nové travní osivo. Tráva by měla vyrůst znovu.

Suché fleky v trávníku

Nekvalitní osivo

Nakupujete travní osivo za několik málo korun? Pak si buďte jistí, že tráva možná při vhodném výsevu naroste, nicméně její kvalita bude mizerná. Tenoučké vlásky s příchodem velkých veder uschnou neskutečně rychle. Tato informace se týká i travních náplastí, jež také neobsahují žádná raketová semínka trávy.

Líný výsev

 

Takto jsme nazvali výsev, kdy člověk jen rozhodí semínka na holá místa. Jestliže se tráva uchytí, pak se bude jednat spíše o zázrak. Ideální je smíchání kvalitních travních semínek se zeminou, následné udusání povrchu a dokonalá zálivka odstátou vodou. Optimální je vysévat před deštivým obdobím. Pak by měl být úspěch zaručený.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

4 komentáře

 1. Tomáš Bažil Odpovědět

  Milý Radku Vaše zahrada je opravdu asi jenom hobby, ale o výsevu víte pouze houby. Jestli si myslíte, že když vysejete před deštěm tak je to tutovka a máte vyhráno, tak jste na omylu, protože když vám již vyklíčená tráva přischne, tak můžete zasít znovu, ale opačně , když čerstvě zaseté osivo je nějakou dobu na suchu až taková tragédie to neni ( v přírodě to takhle taky funguje, semínko vypadne z klasu na zem a čeká na déšť). Některé druhy trávy potřebují skoro měsíc na vyklíčení a pocelou tu dobu je potřeba udržovat substrát či půdu vlhkou. Zdar zeleným trávníkům Tomáš

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Milý Tomáši, nikdo netvrdí, že jen déšť zaručí krásný trávník. Je jasné, že tráva potřebuje trvalou vlhkost. I proto je v oné větě, jíž jste se chytil, podmiňovací způsob. Je to měsíc zpět, kdy jsem trávu doséval před deštivým obdobím. Vyrostla perfektně a nebylo nutné místa zalévat. Díky za reakci, mějte se.

 2. čen Odpovědět

  Asi výsevům trávy moc nerozumím, ale použila jsem podle vás tzv. líný výsev koncem dubna v deštivém období, jen jsem rozhodila semena trávy v době, kdy nejvíce pršelo a dál jsem se už o nic nestarala… Kupodivu se mi všechna ta místa krásně zazelenala.Travička vypadá dobře dodnes, i přes ta parna v červnu. Samozřejmě je mi jasné, že ji budu, když nebude pršet, zalévat, ale zatím jí stačí deště které přicházejí v současné době s bouřkami. Dosela jsem i holá místa ve stávajícím trávníku a i ten je pěkný a hustý. Ale je to tak, kdyby člověk začal přemýšlet nad tím, jestli dodržuje nějaké dané postupy, tak by nakonec nedělal nic. Je to jako když jsem si přečetla v Zahradkáři, jak musím postupovat pči zřízení jezírka. Naštěstí jsem jezírko už dávno měla a když jsem si přečetla návody v časopise, tak kdybych je četla dřív, tak bych se do jezírka nikdy nepouštěla. Ale jezírko s rybičkami i lekníny funguje už dvacet let, i když jsme žádné doporučené návody nedodržovali.

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den, taky jsem byl na kousku zahrady líný a někde vyrostla a jinde moc ne.😎

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *