Grilování není barbecue: Tyto zajímavosti o něm možná neznáte

Grilování

Milujete momenty, kdy si přichystáte skvělé maso, sýry, zeleninu a rozpálíte gril tak, že uhlíky budou žhavé? Aby ne! Stejný pocit jistě zažijete i s plynem a případně elektrickým grilem. Nynější v podstatě už letní počasí k této kratochvíli přímo svádí. Proč si tedy neužít těchto parádních chvilek a nedat si k tomu ještě třeba trochu pěnivého moku nebo vynikající víno? O grilování koluje spousta různých zajímavostí. My se na některé z nich podíváme mnohem podrobněji.

Mnozí z nás si myslí, že barbecue a grilování je to samé

Všichni prostě milujeme pochoutky na grilu a rozdíl mezi těmito dvěma termíny nijak výrazně v potaze nebereme. Přesto se vyplatí na něj upozornit. Slovo barbecue, čili BBQ, pochází z francouzského výrazu barbe-a-quene. Ve volném překladu se jedná o pečení od vousů až po ocas. Přesně takto připravovali pokrmy v indiánském kmeni Arawaků. Dělo se tak na otevřeném ohni a za přítomnosti skvělých tradičních bylinek. Rozdíl mezi barbecue a grilováním je takový, že grilování probíhá za mnohem větších teplot a je rychlejší. Barbecue je velmi pomalým způsobem přípravy jídla na kouři.

GrilováníGrilování: Zdroj obrázku Pixabay.com

U grilu strávíme spousty času

Grilování i samotného barbecue si dokážou Češi neskutečně užívat. Především v letních měsících se od grilu doslova a do písmene neodtrhnou. Průměrně můžeme u samotného grilu strávit od 2 do 5 hodin. Samozřejmě nehovoříme o čase v kuse, kdy bychom u grilu neustále stáli.

Griluje se všude

Ugrilovat si nějaké skvělé jídlo můžete prakticky kdekoli. Nejčastěji griluji Češi především na zahradách. Vynalézavost ale doslova nezná mezí, a tak se přenosné grily objevují také třeba na balkonech, případně v pracích. Stačí mít pouze správné přenosné zařízení a není co řešit. Často také chodíme grilovat ke známým. Ta správná pohoda totiž přichází až s těmi správnými lidmi.GrilováníGrilování: Zdroj obrázku Pixabay.com

Jak je na tom s grilováním svět?

Grilování milují lidé po celém světě. Velkým fenoménem se stalo hlavně v Austrálii. Griluje se tady minimálně párkrát do měsíce. Grilovací stoly jsou tady prakticky všude. V České republice jsou ale Austrálii našinci v patách.

Je grilování zdravé?

Zdravotní aspekty grilování jsou diskutabilní. Je důležité, aby se maso na grilu nepřipalovalo a přepálený olej kapal co nejméně na žhavé uhlíky. Nezbytné je také precizní čištění grilu. Zanechávat na roštech připečené zbytky se určitě nevyplatí.

Grilování: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.