Gabiony

Gabiony neboli ,,kameny v kleci‘‘

Gabiony se v zahradní architektuře používají jako ploty, zídky i jako dekorace. Rostliny, které jsou pro ozelenění gabionů vhodné, není velké množství. O tom jaké rostliny jsou schopné růst i bez substrátu se dozvíte v článku.

Co jsou to vlastně gabiony?

Slovo gabion je původu francouzského, ale bylo převzato z italského gabia neboli klec naplněná něčím. Gabion má sloužit k ochraně krajiny a člověka před přírodními vlivy, což je původní myšlenka využití. Dnes gabion slouží jako stavební prvek v zahradách ve formě opěrných zdí, plotů. Gabionovou konstrukci je ve tvaru krychle nebo kvádru. Samotnou konstrukci tvoří kovová síť, která je vyplněná určitým materiálem. Může se jednat o kámen do gabionu, drcený beton nebo zeminu. Ve výsledku tak vzniká gabionová stěna, gabionové ploty, květináče z gabionu i nábytek.

Čím osadit gabiony?

Jedna z možností zkrášlení gabionu je osázení. Osázení se plánuje buď již při vytváření gabionů. Takže ve chvíli, kdy se drátěný koš plní kameny či jiným materiálem a rovnou se přidává zemina s humusem nebo se výsadba provádí až posléze, ale pouze z venku za pomoci závěsných nádob, kapes a truhlíků či výsadbou rostlin popínavých. Pro výsadbu se využívají rostliny s odolným kořenovým systémem a mají dobrou schopnost regenerace. Navíc jsou tolerantní k působení slunečního záření, suchovzdorné,mrazuvzdorné a odolné vůči větru. To všechno musí rostlina splňovat, aby obstála v gabionu. Tyto podmínky jsou schopné splnit kobercové trvalky, nízké okrasné traviny, lišejníky, mechy či skalničky.

Květináče a stromy v gabionech

Existují dvě možnosti jak květináče z gabionu vytvořit. První možnost spočívá v instalaci umělohmotného truhlíku, který uložíme pod víko poslední řadu galionové konstrukce. Druhou možností je vytvoření galonového truhlíku přímo z pletiva. Truhlík by mě mít neprodyšný materiál zaručující dostatek vláhy. Gabionová konstrukce totiž funguje jako drenáž. To samé se dá udělat i při výsadbě nízkých stromů.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *