Fittonie je nejkrásnější, když si ji každý rok vypěstujete znovu

V květinářství nás uhrane svým křehkým půvabem, ale doma se z ní brzy stává nehezká fiflena, které není nic dost dobré. Vytahuje se za světlem, okraje listů osychají, barvy mizí. A přitom stačí opravdu málo…

Fittonie pochází z Peru – do Evropy byla dovezena v roce 1867 a její jméno je složeno ze jmen dvou dam, zabývajících se botanikou. Může dorůst výšky až půl metru a za rok poporoste o nějakých 8-10 cm. Pěstuje se hlavně kvůli dekorativnosti listů. Ty jsou eliptické, obvykle tmavě zelené, s velmi jasným bílým nebo červeným vzorem. Květy jsou nenápadné – zelené nebo bílé a pokud se objeví, je lepší je odstranit. Listy totiž v jejich přítomnosti rychle ztrácejí na kráse.

Fittonie se pro začátečníky nehodí

Je to rostlina spíše pro zkušenější zahradníky. Potřebuje totiž ke své spokojenosti poměrně vysokou teplotu i vzdušnou vlhkost. A nesnáší přeschnutí, stejně jako průvan nebo výpary z plynových spotřebičů.

V létě je třeba její listy každý den rosit a důležitá je i pravidelná zálivka. Nejlepší je dešťová nebo alespoň co nejměkčí voda. Hnojí se pouze v létě a to každých 14 dní – polovinou dávky tekutého hnojiva pro běžné pokojové rostliny. Listy není třeba díky častému rosení zbavovat prachu. Vyhněte se ovšem používání laku na listy.

Pravidelný sestřih nebo každoroční zmlazování je nutností

Mladé výhonky fittonie stříháme 2-3krát ročně, díky čemuž se rostlina silně větví. Málo rozvětvené stonky pro další množení je pak vhodné odebírat na začátku léta. Stačí jim sklenice s vodou a rychle zakoření. Rychle rostou, takže snadno nahradí již nevzhlednou mateřskou rostlinu.

Přesazování je vhodné jednou za rok na jaře. Při něm poskytujeme rostlinám vždy dobrou drenáž. Mimo to používáme spíše mělčí květináče, protože fittonie nekoření příliš hluboko. A jaký substrát? Nejlepší je jílová nebo rašelinová zemina. A nezapomeňte na to, že fittonie milují stín. I rozptýlené sluneční světlo může jejich listy nenávratně poškodit.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)