Durian

Durian: Smradlavější ovoce nenajdete

Když se řekne ovoce, mnohým se vybaví nějaký voňavý pomeranč, jablko nebo cokoli jiného. Ano, skutečně tomu tak je, většina ovoce krásně voní a také skvěle chutná. Existují ovšem i výjimky. Z hlediska samotné vůně stoprocentně. Jestli o nějaké vůni lze hovořit. Typickým příkladem je durian cibetkový. Tato dřevina pocházející z jihovýchodní Asie dokáže růst až do výšky zhruba 40 metrů. Plody má velké zhruba jako fotbalový míč. Klidně může mít i okolo 3 kilogramů. Typický je trny pyramidového charakteru. A také neskutečným pachem…

Tradiční silný zápach

Durian na asijských trzích poznáte velmi jednoduše. Podle tradičního pachu. Ten se stal předmětem mnohých studií. Nakonec se přišlo na to, že jeho součástí je více než 50 složek. Jedná se třeba o pach železa, kaučuku, cibule či vůni medu. Mix je tak silný, že dokáže velmi jednoduše působit silně na čich každého člověka. Durian ale z hlediska zápachu není extrémně nebezpečný. Zdraví může ohrozit v kombinaci s alkoholem. Brání totiž jeho odbourávání.

Pestré složení a vynikající chuť

Král všeho ovoce. Přesně takto je durian mnohdy nazýván ve světě. Nutriční složení je velmi bohaté. Svědčí o tom například vysoký obsah vitamínu C, železa a také třeba draslíku či aminokyselin. Mimo jiné durian obsahuje také niacin a riboflavin. Nejen na východě věří, že durian disponuje skvělými afrodiziakálními účinky. O tom, jestli jimi skutečně durian disponuje, by se dalo vcelku živě polemizovat.

Durian

Součást extrémní gastronomie

Plod durianu je přinejmenším zajímavý. Nachází se pod slupkou a připomíná moučnatou hmotu. Jeho chuť je velmi podobná vanilkovému pudingu. Ostatně používá se i do mnohých dezertů. Semena se tradičně praží. Sladká chuť durianu je údajně příjemná. Rozhodně se jedná o zdravější sladidlo než cukr.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Tomcat Odpovědět

    „Ostatně používá se i do mnohých dezertů. Semena se tradičně praží. Sladká chuť durianu je údajně příjemná.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *