Druhy pokojových palem

Palmy jsou bezesporu atraktivní pokojové a přenosné rostliny, které můžete mít v jakékoli domácnosti. Většina z nás se s nimi bohužel setkává pouze na dovolených, což je škoda. Máte-li doma dostatečné množství prostoru, můžete si je přímo zakoupit, anebo vypěstovat i ze semínka. Určitě není od věci znát alespoň základní druhy pokojových palem. Usnadní vám to výběr a také samotné pěstování pokojových palem. Podívejme se tedy přehledně na některé základní pokojové palmy nenáročné na pěstování.

Základy péče o pokojové palmy

Pokojové palmy jsou specifické rostliny a potřebují konkrétní charakteristické prostředí, které jim bude svědčit. Zapomenout nelze ani na adekvátní péči. My shrneme základní pravidla pro pěstování těchto pokojových rostlin v následujících odrážkách. Co tedy pokojové palmy potřebují ke svému kvalitnímu růstu?

–          lehký a propustný substrát s rašelinou a pískem

–          jako drenáž poslouží písek či keramzit

–          vydatnou letní zálivku, substrát by měl ale i lehce proschnout

–          přihnojení hnojivem určeným na pokojové rostliny

–          kvalitní a poměrně teplou optimálně odraženou vodu

–          pozor na příliš větrný prostor

–          dokonalou vzdušnou vlhkost

–          prostorný květináč s dostatkem hlíny

–          trpělivost při klíčení, může trvat i několik týdnů

Datlovník kanárský (Phoenix canariensis)

Jestliže se rozhodnete pro pěstování pokojové palmy ze semínka, vyplatí se vsadit na datlovník kanárský. Doma vám dokáže vyrůst až do výšky 2 metrů. Na Kanárských ostrovech ostatně můžeme spatřit exponáty klidně i 10 metrů vysoké. Roste pomalu, ale vytváří foremný kmen, který se po čase obklopí zelenými listy. Přezimovat může v teplé místnosti s teplotou do 15 stupňů Celsia.

Washingtonia

Tatto velmi atraktivní palma pochází původně z Ameriky a dokáže dosáhnout výšky až 3 metrů. Je náchylná na vítr, ale nevadí ji sušší vzduch. Její domovinou jsou totiž polopouště. Má nádherné dlanité listy, které jsou lesklé a zelené.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.