Druhy kukuřice

Vařená kukuřice, popcorn, nebo jiné podoby této skvělé plodiny jsou vynikající. Pěstován kukuřice v našich podmínkách není nijak výrazně složité a zvládne jej v podstatě každý člověk. Kukuřice je nenáročná plodiny, která vyžaduje hlinitopísčité půdy, jež se pohodlně zahřejí a jsou dostatečně hluboké. Vysazuje se počátkem května do řádků, které jsou od sebe vzdálené zhruba 70 centimetrů. Po vzejití je třeba vyjednotit jednotlivé rostliny na vzdálenost 25 cm. Sklizeň je individuální podle konkrétního druhu. Právě na ty se soustředíme v následujícím textu.

Nejznámější rané druhy kukuřice

Zajímavou volbou je velmi raná francouzská odrůda Sundance F. Vyznačuje se zralostí za zhruba 72 dnů a výškou 170 cm. Typické jsou u ní cylindrické plody s počtem řad 14 až 16. Mezi hodně výnosné odrůdy se řadí Sachara, která je výhodná pro konzumování napřímo i pro zamrazení. Pro přímé využití se hodí také Adika F1. Typická je zrnem mající vysoký obsah cukru. Výša tohoto kultivaru se pohybuje od 180 do 200 cm. Je rezistentní vůči fuzariózám. Doporučuje se hustota porostu od 65 do 70 000 rostlin na jeden hektar.

Středně pozdní hybrid Andrea F1

Zajímavou volbou pro přímé konzumování je středně pozdní hybridní druh Andrea F1. Vynikající je také pro konzervování a zavařování. Rostlina dosahuje střední výšky a má slabší odnože. Charakteristická je válcovitým tvarem, který má klasy, jež jsou dokonale obaleny listy. Zrno je typické světle žlutou barvou. Z pohledu chuti se jedná o vynikající kultivar, který stojí za zvážení při výběru odrůdy.

Pozdní hybridy

Výbornou volbou z pozdních hybridů je velmi výnosný kultivar cukrové kukuřice Astrid F1. Tato odrůda je optimální pro přímo konzumaci, konzervaci a také pro zmražení. Při vhodných podmínkách je schopna dorůst výšky až 2,5 metru. Dokáže vytvořit 2 až 3 velmi dlouhé a silné klasy, které disponují přibližně 18 řadami zrn. Do teplejších oblastí se hodí odrůda Jantár F1 s oranžovým zrnem. Z psancových odrůd jmenujme kultivar Simona F1.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.