Dřevěná terasa: Jaké zvolit dřevo a jak vybrat prkna

Dřevěná podlaha

Dřevěná venkovní terasa je velice krásná záležitost. Je ale třeba myslet na to, že díky správně vybraným prknům nejenom docílíme námi preferovaného odstínu dřeva, ale také můžeme ovlivnit životnost terasy. To nejlepší dřevo může být nejdražší, na druhou stranu vám ale terasa může vydržet i dvojnásob tak dlouho.

Dřevená terasa a výběr prken

Pokud vyberete kvalitní dřevo, ale použijete je v příliš krátkých prknech, nebude tak odolné. Ideální prkna na podlahu terasyprkna na podlahu terasy by měla mít tloušťku od 19 do 26 mm. Platí, že čím jsou tlustší, tím jsou také dražší, ale i odolnější. Určitou finanční úsporu ale může přinést to, že tlustší prkna se upevňují na menší počet trámů (šířka 9 až 15 cm, délka 2 až 5,5 m). Vlhkost dřeva použitého na stavbu terasy by neměla překročit 20-30 %.

Dřevo

Foto: Pixabay

Dřevo z našich lesů

Dřevo, které získáváme ze stromů, které rostou v Evropě, nabízí hlavně příznivou cenu. Mají ale také zajímavý vzhled, protože tvoří unikátní vzor díky sukům a celkově textury dřeva. Nevýhodou tohoto dřeva je ale jeho měkkost a skutečnost, že nasává vodu a poskytuje domov spoustě mikroorganismů, včetně plísní a hmyzu. Takže není tolik odolné. Při použití na terasu je ale možné toto dřevo impregnovat, čímž si zajistíme životnost 12 až 15 let. Dvakrát za rok je třeba aplikovat oleje na dřevo, obvykle se to dělá na začátku a na konci sezóny.

Exotické dřevo na terasu

Další volbou může být koupě exotického dřeva. Exotické stromy nabízí tvrdé a velice odolné dřevo. Obsahuje velké množství tříslovin, pryskyřic a olejů a díky tomu je odolné. Jeho životnost se tedy počítá na několik desítek let. Je ale třeba počítat s tím, že barva dřeva se vlivem povětrnostních podmínek může změnit. Abychom tomu zabránili, je dobré aplikovat jednou až dvakrát za rok olej na dřevo. Za exotické dřevo si samozřejmě budete muset připlatit.

Zdroje info:

https://www.drevostavitel.cz/clanek/drevene-terasy-a-jejich-zivotnost

https://muratordom.pl/ogrod/tarasy/drewno-na-taras-jaki-gatunek-drewna-wybrac-aa-Dqp8-vcaV-UdnS.html#source=nces&medium=coll

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!