Dozrávání rajčat v kartónech od vajec jako skvělý nápad

Kartony od vajec

Zelená rajčata na rostlinách, které už jsou buď silně napadeny plísní, nebo už nedokážou dát plodům dostatek živin, prostě nedozrají. Smířit se s tímto faktem není úplně jednoduché, a to obzvláště u plodů, které jsou velké a na pohled krásné. Jen ta barva. Dozrát mohou rajčata ovšem celku jednoduše. Stačí použít kartóny od vajec.

Při sběru buďte obezřetní

V každém případě byste se měli ujistit, zdali nejsou plody nahnilé nebo nějak mechanicky poškozené. Zvláště v pozdějších dobách v říjnu a listopadu mohou být rajčata poškozená i mrazem. Stejně tak nemohou být plody napadené plísní, ta by se šířila dál a výsledkem by bylo rajče spíše hnědé než červené, což si samozřejmě nepřejete. Odstraňte i stopky, aby nedošlo k poškození dalších plodů.

Kartony od vajecFoto: Radek Štěpán

Prostě rajčata uložíme do kartónu od vajec

Vůbec nic složitého. Naopak. Nachystáme si kartóny od vajec a místo samotných vajec do nich jednoduše naskládáme nezralá zelená rajčata. Dozrávat by měla za teploty pohybující se od 18 do 20 stupňů Celsia. Za několik dní by měla být zralá. Jinak jim lze pomoct také tak, že k nim přidáte pár jablek. Ta uvolňují etylen napomáhající rychlejšímu zrání rajčat. Stejně tak fungují mimo jiné také banány.

Kartony od vajecFoto: Radek Štěpán

Rajčata v pilinách

Rajčata mohou dozrát rychleji i díky pilinám, do nichž je uložíme. Stačí jimi vystlat bedničku a rajčata do ní uložit. Poliny disonují vynikající výhřevností, takže si můžete být jistí tím, že rajčata nakonec dozrají. Babičky mnohdy také balily rajčata do starých novin a ukládaly na parapet. Každý plod byl zvlášť a kontrolovalo se, zdali dozrál, či nikoliv.

Zdroj Info: https://tojenapad.dobrenoviny.sk/zelene-rajciny-a-kartony-od-vajec-2/

Náhledové foto: Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.