Dopřejte fíkusu vydatnou svačinku a těšte se z jeho krásných listů

Fíkus

Fíkus benjamín, také často nazývaný jako benjamínek, se v domácnostech objevuje poměrně často. Tato pokojová rostlinka je jednoduchá na pěstování a těší nás svými zajímavými dvoubarevnými listy. I když je péče o fíkus nenáročná, často se stává, že začne shazovat listy. Většinou tak reaguje například na změnu prostředí. Není však třeba smutnit a s benjamínkem se loučit, protože dokáže své listy rychle obměnit. Ovšem, aby tomu tak bylo, musíme mu poskytnout správnou péči a také hnojení. Právě ono hnojení je skvělým předpokladem pro úspěšné pěstování benjamínku. 

fíkus
Foto: Pixabay

I fíkus má své požadavky

Rostlinu benjamínka nevystavujte průvanu a přímému slunečnímu záření. Také vyberte takové místo, kde jej budete moci nechat po celou dobu, co jej budete mít v domácnosti. Jedná se o další důležitý aspekt, protože rostlina na změnu prostředí reaguje pravě zmíněným shazováním listů. Také poměrně rychle roste a zabírá dost místa. 

Aby benjamínek prosperoval, mimo hnojení mu také poskytněte pravidelnou zálivku malým množstvím odstáté vody a jednou za týden mu pokropte listy. K tomuto kroku vám bohatě postačí láhev s rozprašovačem. Rosení listů udržuje rostlinu v dobré kondici. Nyní už ale ke zmíněnému hnojení, které je potřeba k dodání živin a správnému růstu. 

Droždí
Foto: Pixabay

Není třeba utrácet za hnojiva

Hnojiva stojí poměrně dost peněz, a když koupíte speciální hnojiva pro každou rostlinu v domácnosti, mohou se vám nemálo prodražit. Možná vás nyní potěšíme, protože hnojivo, které bude potřeba, najdete v lednici či ve spíži. Navíc bude fungovat stejně skvěle, jako hnojivo, které stojí o několik desítek korun víc. Řeč je o droždí, které rostlině poskytne pořádnou dávku draslíku a hořčíku. Díky němu podpoříte sílu kořínků a stonků. 

Příprava drožďového hnojiva není složitá. Stačí, když si vezmete zavařovací sklenici od okurků a na dno – do výšky jednoho centimetru, nasypete či rozdrolíte droždí. Následně jej zasypte trochou cukru a zalijeme sto mililitry teplé vody. Směs promíchejte a nechte odstát na teplém místě do druhého dne. Následující den směs smícháme s dvěma litry odstáté vody a zalijeme fíkus. Množství vody se směsí si můžete upravovat podle velikosti rostliny a potřeby. Pokud vám hnojivo zbyde, můžete jej použít klidně i na orchideje. 

A v případě, že droždí doma zrovna nemáte, můžete také použít pivo. To obsahuje řadu prospěšných vitamínů, které prospívají rostlinám. Stačí smíchat pivo s odstátou vodou v poměru 1 : 1. 

Zdroj: https://ibuilder-cs.techinfus.com/fikusy/chem-podkormit/

https://www.jaktak.cz/jak-pestovat-ficus-benjamina.html

Foto: Pixabay

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)