Domácí prostředky proti plevelu

Plevel

Boj proti plevelu je velice náročný a nikdy nekončí. Řada lidí se uchýlí k používání chemikálií, jejichž použití je nejsnadnější. Bohužel ale může být také velmi nebezpečné. U lidí mohou například tyto chemikálie způsobit onemocnění ledvin, endokrinní poruchy a zvyšují i riziko rozvoje rakoviny v těle. Proto se čím dál více zahradníků obrací na přirozenější metody kontroly plevelu. Některé domácí prostředky, které takto vzniknou, jsou stejně účinné a navíc mnohem bezpečnější pro lidské zdraví i životní prostředí.

Nebezpečí komerčních herbicidů

Herbicidy, které si můžete zakoupit, jsou obvykle drahé. Pravda, jsou také účinné. Na druhou stranu ale mohou poškodit nejenom vaše zdraví, ale také životní prostředí. Tyto chemikálie se mohou dostat také do spodních vod. Konzumujeme je tedy také my, lidé. Prostředek, který nastříkáte na půdu, v ní samozřejmě zůstává a může se dostat i do plodů vašich rostlin, které pak sníme. Následkem používání chemikálií, které se dostávají do našeho těla, mohou být různá onemocnění, jako je onemocnění žaludku a střev, obezita, nemoci srdce, ale také neplodnost či deprese. S chemickými herbicidy jsou spojována také taková onemocnění, jako je autismus či Alzheimerova choroba.

Plevel

Foto: Pixabay

Octový herbicid

První metoda, kterou si představíme, je velice jednoduchá. Postačí vám klasický kuchyňský ocet a láhev s rozprašovačem. Stačí, když ocet do této láhve nalijete a pak už jím postříkáte plevel, kterého se chcete zbavit. Dejte si ale pozor, aby ocet nezasáhl i ty rostliny, které chcete zachovat.

Epsomská sůl

Pro odolnější druhy plevele je vhodné zvolit tuto druhou metodu. Budete potřebovat epsomskou sůl (seženete v drogeriích), ocet a prostředek na mytí nádobí. Připravte si větší mísu, do které nalijte 1 litr octa a ¼ šálku mycího prostředku. Nakonec vmíchejte i 2 hrnky epsomské soli. Míchejte tak dlouho, až se sůl rozpustí. Poté dejte do láhve s rozprašovačem a aplikujte jako v předchozím případě: rovnou na plevel, kterého se chcete zbavit.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-pozbyc-sie-chwastow-domowe-sposoby,nId,4909738

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!