Domácí pěstování mandarinek ve zkratce

Mandarinky

Čas exotického ovoce je tady. V supermarketech je ho čím dál tím více. Popravdě řečeno, aktuálně se jedná o zajímavý zdroj vitamínu C. Jedním z nejznámějších druhů jsou bezesporu mandarinky. Toto vzácné ovoce, které získalo své jméno pravděpodobně od mandarínů, kteří si je mohli jako jedni z mála dovolit, rozhodně stojí za to. Pravda je ta, že mnozí tvrdí o jiném původu, a to ve slově Mandara, jež bylo původním názvem pro Mauricius. Odtud se mandarinky ve velkém množství dovážely hlavně v 19. století. Dnes se pěstují třeba v Africe, Austrálii nebo Americe a jižní Evropě. Vypěstovat se ale dají i doma.

Jak vypadá strom mandarinky

Jeho výška se pohybuje kolem 4 metrů. Vyznačuje se maximální odolností vůči suchu a chladu. Uvádí se, že starší stromy jsou schopné krátkodobě přežít i období s teplotou pod -9 °C. Samotný plod známe každý. Jedná se o kulatou až lehce zploštělou bobuli mající zhruba 7 až 14 segmentů.

Mandarinky

Mandarinky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Pěstování mandarinky v květináči

Mandarinky si můžete vypěstovat v květináči. Samozřejmě nelze počítat s rostlinami obří výšky, radost ale udělat mohou i tak.

Pěstovat se dá ze semínka či odřezku

Semínko stačí namočit do vody a následně dát do květináče se substrátem. Na samotné semínko by ho měla přijít cca centimetrová vrstva. První lístky uvidíte do dvou měsíců. Jinak mnohdy semínko vyklíčí v květináči i jen tak pohozené. Poté, co dosáhne 15 cm, je třeba rostlinku přesadit. Pěstovat lze mandarinku také z řízků. Jakousi jistotu ovšem představuje nákup již naroubované rostliny.

Mandarinky

Mandarinky: Zdroj obrázku Pixabay.com

Vhodný substrát a slunné místo

V první řadě vyberte správný květináč. Výbornou volbou je varianta hlubší s průměrem minimálně 30 cm. Na dno květináče se dá hrubší štěrk, voda musí dokonale odtékat. Substrát se míchá napůl mezi substrátem pro sukulenty a zahradním substrátem. Při zalévání buďte opatrní. Méně bývá někdy více. Samotná rostlina miluje rosení. Řešte jej jen tehdy, když na rostlinu nepálí silné sluníčko. Dvě minuty po zálivce se vyplatí dát vodu z misky pryč.     

Zimování mandarinek

Zimovat by se tyto rostliny měly v teplotním rozmezí od 10–15 °C. Určitě je umístěte k oknu. Potřebují totiž dostatek světla. Zaslouží si pravidelné rosení. prvních pět let lze podpořit růst mandarinek řezem větviček. Úroda bude sice zpočátku nižší, ale pak se to překlopí. Mandarinku vzrostlou ze semínka je třeba zaštěpit rouby z rodící rostliny, jinak byste na sladké mandarinky mohli čekat roky.      

Se škůdci se moc nesetkáte

Pozor ale na přílišnou vlhkost. Pak mohou přijít mšice, molice či roztoči. Těch se ale vcelku jednoduše zbavíte.

Mandarinky: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.