Domácí okurková limonáda: Další nápad pro využití okurek

Okurková limonáda

Okurky jsou jedním z nejoblíbenějších druhů zeleniny. Nemusíme je ale zavařovat nebo používat pouze do salátů. Vhodné jsou také na přípravu chutné domácí okurkové limonády. Výhodou okurek je to, že obsahují jen velmi málo kalorií. Pokud v receptech nahradíte tradiční nebo třtinový cukr nekalorickou variantou (stévie, xylitol, erythritol), můžete získat chutný osvěžující nápoj s téměř nulovým množstvím kalorií.

Domácí okurková limonáda recept

Na přípravu budeme potřebovat:

  • 1 salátová okurka (nebo 4 až 5 kusů malých okurek),
  • 4 lžičky třtinového cukru (je možné nahradit nekalorickými sladidly nebo úplně vynechat),
  • máta,
  • 500 ml vody,
  • 1 špetka himálajské (růžové) soli,
  • 2 ks limetky,
  • 1 litr perlivé vody.

Postup je poměrně jednoduchý: okurku omyjeme a neloupanou ji nakrájíme na menší kousky a vložíme do mixéru. Přidáme cukru, několik lístků máty, sůl a 500 ml vody. Vše rozmixujeme dohladka. Po asi třiceti minutách směs scedíme přes jemné plátýnko. K tekutině přidáme šťávu ze dvou limetek a pořádně promícháme. Zalijeme litrem perlivé vody a přelijeme do džbánu nebo karafy. Podáváme s kostkami ledu. Výsledný nápoj má krásně zelenou barvu.

Okurková limonáda

Foto: Pixabay

Ozdoba nápoje nemusí být jen okurky

Aby limonáda dobře chutnala, je dobré ji krásně ozdobit. Použít můžete plátky okurky. Ty můžete vhodit rovnou do džbánu, ze kterého budete nápoj rozlévat, nebo do samostatných sklenic. Dobrou ozdobou jsou také klínky limetky nebo citronu. I ty vypadají velice pěkně jak ve sklenici, tak také ve džbánu. Zejména děti na tento nápoj nalákáte barevnými brčky, která se mohou stát další ozdobou! Vyzkoušejte také mátové kostky ledu – jednoduše naplňte formu na led vodou a do každé kostky vložte jeden až dva lístky máty (může být vcelku nebo nasekaná nahrubo).

Různé varianty nápoje

Okurkovou limonádu můžete také obměnit. Každého napadne zaměnit limetky za citrony, což je možné. Pokud vy nebo vaše děti nemáte rádi perlivé nápoje, můžete okurkovou limonádu dolít také neperlivou vodou. Dospělí si do nápoje mohou přidat panáka džinu. Získají tak osvěžující letní míchaný drink.

Zdroje info:

https://www.naskokvkuchyni.cz/osvezujici-okurkova-limonada-s-matou/

https://fresh.iprima.cz/recepty/osvezujici-okurkova-limonada-s-limetou

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!