Dejte vale rýmě díky receptům našich babiček

Eukalyptus

Rýma nepatří mezi právě příjemná onemocnění. A je o to horší, že ji prakticky nelze rychle vyléčit. Bez léčby i s léčbou zkrátka trvá týden, pokud se tedy nezkomplikuje např. bakteriální infekcí. Tehdy se samozřejmě prodlužuje.

To však neznamená, že bychom si nemohli od příznaků rýmy nějak ulevit, stačí sáhnout do bylinkového šuplíku a řídit se osvědčenými postupy našich předků. A čím začít?

Horká koupel jako účinná první pomoc

Pokud to jen trochu jde, napusťte si horkou vanu. Čím teplejší, tím lepší a vydržte v ní 20 minut. Poté se jen rychle osušte a zalezte si na další půlhodinu pod peřinu. Pokud se vám povede usnout, tím lépe. Zvýšená tělesná teplota podpoří aktivitu vašeho imunitního systému.

Nemáte vanu? Nevadí, dopřejte si horkou lázeň ve velké míse, do které ponoříte ruce až po lokty a vydržíte 20 minut. A ještě lepší bude, pokud si stejně namočíte i nohy. To se horké vaně již téměř vyrovná. A pak zase hurá do postele.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Vyzkoušejte horkou napářku

Může být s eukalyptem, tea tree olejem, heřmánkem – zkrátka vším, co dokáže ulevit ucpanému nosit a podpořit prokrvení sliznic. Rýma samotná na čas ustoupí. Nad horkou mísou nebo hrncem vydržte alespoň 10 minut, i když lepší bude dvojnásobný čas. Opakujte 3x denně, dokud se vám neuleví.

I vitamíny a minerály jsou důležité

A nezapomeňte také na svůj jídelníček. Horký slepičí vývar je klasikou. Ale nezapomeňte, že vaši imunitu podpoří také vitamíny C a D a také hořčík. Nejde-li to jinak, pomozte si doplňky stravy. I když minimálně vitamín C bude mnohem lepší z přirozených zdrojů, mezi které patří například ovoce a zelenina.

Hodí se také zvlhčování sliznic slanou vodou nebo mořskou vodou z lékárny. Rychleji se regenerují a lépe bojují s viry.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)