Cuketa je náchylná na plísně. Zkuste ji ochránit mlékem

Cuketa

Cuketa patří mezi rostliny, které jsou náchylné na vznik plísně. Správnou péčí se dá toto riziko minimalizovat. Pokud se plíseň vyskytne, můžete použít komerční produkty nebo si vyrobte své vlastní. Ty se dají koneckonců používat též jako prevence proti vzniku plísňových onemocnění. A nejenom na cukety, ale také na další rostliny, které jsou plísněmi ohroženy, jako jsou rajčata, papriky nebo třeba dýně.

Cuketa ocení jedlou sodu

Jedlá soda je běžný pomocník v boji proti plísním – a to v domácnosti i na zahradě. Jedná se o levnou a snadno dostupnou metodu, která neohrožuje vaše rostliny. Hnojivo je třeba aplikovat znovu po dešti a ne příliš často, aby soda nezpůsobila škody na listech rostlin. Potřebné ingredience:

  • 4,5 litru teplé vody,
  • 1 lžíce jedlé sody,
  • 1 lžička prostředku na nádobí nebo kastilského mýdla,
  • 1 lžíce oleje na smažení.

Do teplé vody přidejte mýdlo a míchejte. Poté přidejte i olej a jedlou sodu a pořádně promíchejte, ať se všechny ingredience propojí. Aplikujte v láhvi s rozprašovačem na horní a spodní strany napadených listů (čas od času láhev protřepejte).

Cuketa
Foto: Unsplash

Dobře funguje i jablečný ocet

Také jablečný ocet považujeme za dobrého pomocníka v boji proti plísním. Obsahuje totiž spoustu kyselin. Nízké pH octa zastavuje růst a šíření plísní. Nemůžeme jej ale použít neředěný, protože pak by byl nebezpečný i pro samotnou rostlinu, kterou chceme ochránit. Smíchejte 1,5 litru vody s 1 lžící jablečného octa. Dejte do láhve s rozprašovačem a aplikujte na horní i spodní stranu listů.

Cukety a neem oil

Neemový olej čili neem oil je skvělý prostředek proti plísňovým onemocnění. Navíc je účinný také proti některým škůdcům. Může ale odpudit i včely, což způsobí potíže s opylením rostliny. Smíchejte 4,5 litru teplé vody s 1 lžičkou kastilského mýdla a 2 lžícemi neem oil. Touto směsí naplňte láhev s rozprašovačem a aplikujte na horní a spodní stranu napadených listů.

Mléko proti plísním

Mléko je skvělé v tom, že funguje proti plísním, ale přitom neohrožuje vaši rostlinu ani užitečný hmyz. Mléko v kombinaci se sluncem je vaším spojencem proti plísním. Smíchejte čtyři díly mléka a šest dílů vody. Prostřednictvím láhve s rozprašovačem aplikujte na horní a spodní stranu listů rostliny. Tímto způsobem můžete použít i prošlé mléko, které už se nehodí ke konzumaci.

Ústní voda a cuketa

Použití ústní vody je trochu kontroverzní metodou, kterou jedni milují a druzí zatracují. Princip spočívá v tom, že ústní voda má zabít bakterie v ústech a stejným způsobem by měla fungovat i na rostlinách. Smíchejte 750 ml vody a 250 ml ústní vody. Aplikujte láhví s rozprašovačem na horní i spodní stranu listů.

Zdroje info:

https://www.ireceptar.cz/zahrada/cukety-ochrana-pred-plisni-30000816.html

https://pinchofseeds.com/powdery-mildew-on-plants/

Foto: Unsplash

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!