Covid-19 zvýšil zájem Čechů o vitamínové doplňky – čím je lze smysluplně nahradit

Třapatka

Česko má dobře zásobený trh kvalitními produkty nejen zahraničních, ale i vlastních výrobců vitamínů, výživových doplňků a dalších farmaceutických přípravků posilujících obranyschopnost organismu. To je zkrátka a dobře fakt.

Ne vždy však jde o tak velkou výhodu, jak to na první pohled vypadá. A kdo je vlastně užívá? Z průzkumů vyplývá, že po nich sahají ti, kterým záleží na jejich imunitě, a to jak příznivci, tak odpůrci očkování, které je hlavním pilířem oficiálního boje proti koronaviru.

Preventivně i jako podpora

Ať už si tedy lidé o současné situaci myslí cokoli, vyplývá z toho, že ani jeden z názorových táborů nezpochybňuje význam zásobení těla vitamíny, stopovými prvky a dalšími účinnými látkami. Vitamíny jsou pořizovány první řadě preventivně, ovšem mohou se hodit i na podporu případné terapie.

Ženšen

Foto: Pixabay

Ovšem nejde jen o české specifikum, zájem o přípravky pro zdraví roste po celém světě. Například v USA podle průzkumu Rady pro zodpovědnou výživu (CRN) rostla jejich spotřeba mezi lety 2020 a 2021 o desítky procent. A po čem lidé hlavně sahají? Z nejpoužívanějších vitamínů a doplňků vedl pomyslný žebříček vitamín C, vitamín D a zinek. V USA vitamíny podle CRN běžně užívá až 80 procent obyvatel, takže „tyto produkty jsou v současnosti mainstream“.

Čím je možné vitamínové doplňky nahradit

Pokud se ovšem nechcete dávat cestou doplňků stravy, můžete vsadit i na bylinky, které imunitu podporují. Pro zimní měsíce se hodí celá řada z nich. Jde například o třapatku nebo nověji třapatkovku nachovou (Echinacea purpurea), sadec konopáč (Eupatorium cannabinum L.), eleuterokok ostnitý (Eleutherococcus senticosus nebo také Acanthopanax senticosus) alias sibiřský ženšen apod.

Pokud nechcete sázet na každodenní přípravu čaje, lze si z těchto bylin bez potíží pořídit i extrakty, které se užívají mnohem snadněji.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Covid-19 zvýšil zájem Čechů o vitamínové doplňky a přípravky na ochranu zdraví | Protext – PR služby ČTK

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)