Co udělat s levandulí právě teď, aby vás v létě zásobila množstvím květů

Stříhání levandule

Co udělat s levandulí právě teď: Čas levandulí sice ještě nepřišel – zatím jen nesměle vykukují za sněhu nebo z vrstvy mulče, ovšem aby vám v létě zase nádherně kvetly a voněly do širokého i dalekého okolí, musíte jim věnovat tu správnou péči.

Důležitý je především řez. Pokud totiž zameškáte ten správný čas, šeredně se vám to vymstí.

Jak řezat levanduli

Vyberte si správný čas – nejlepší čas pro řezání levandule je na jaře, když se na rostlině objeví první nové výhonky. Pokud máte ale levanduli již větší, můžete ji řezat i během léta. Použijte ostré nůžky nebo zahradnické nůžky, aby řezání bylo co nejúčinnější a aby se minimalizovalo poškození rostliny.

Zvolte také správnou délku, obvykle se doporučuje řezat levanduli 2/3 z její výšky, jinými slovy – stačí odstranit stará květenství Nic víc obvykle není třeba. Všechny odkvetlé květy odstraňte bez rozdílu, abyste podpořili další kvetení.

Levandule

Co udělat s levandulí právě teď, aby vás v létě zásobila množstvím květů Foto: Pixabay

Na co si dát pozor

Nikdy neřežte příliš hluboko – pokud se totiž s nůžkami příliš ukvapíte, můžete nechtěně způsobit poškození rostliny. A myslete tak na to, že levanduli je dobré řezat pravidelně, aby dobře rostla a byla zdravá.

A nikdy příliš nespěchejte. Snažte se řezat levanduli opatrně a s láskou a pamatujte si, že je to velmi odolná rostlina a měla by se snadno obnovit i ve chvíli, kdy ji seříznete trochu víc, než jste původně chtěli.

Zdroj: https://www.akcniceny.cz/magazin/jak-si-udrzet-krasu-levanduli-nepromeskejte-spravny-cas-jarniho-rezu/, https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-ostrihat-levanduli-aby-byla-pristi-rok-obsypana-kvety, https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-casto-a-kdy-strihat-levanduli-aby-krasne-kvetla-i-v-dalsim-roce-30840.html, https://zahradkaruvrok.cz/2018/10/kdy-a-jak-spravne-strihat-levanduli/, https://levandulovafarma.cz/jarni-strih-mladych-levanduli/, https://www.veselazahrada.cz/content/view/193/4/

Co udělat s levandulí právě teď, aby vás v létě zásobila množstvím květů: Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)