Co s živým vánočním stromkem po svátcích? Na zahradu s ním raději nespěchejte

Vánoční stromek

Láká vás pořízení živého vánočního stromku, který by vám dělal radost déle než jen pár týdnů? Živá alternativa v květináči slibuje mnohé, ale leckdy tuhle křehkou krásu zahubíme sami špatnou péčí.

Není například pravda, že stromek v obývacím pokoji potřebuje hodně vody a určitě neocení ani brzké vynesení ven. A co si ním tedy počít?

Ozdoba Vánoc jen na nezbytně dlouhou dobu

Ve vytápěných domech a bytech se jehličnany brzy probudí a začnou rašit. Poté už není možné uvést je zpět do klidového stavu. Teplo jim sice zajistit můžete, mnohem větší potíž však bude s nedostatkem slunečního světla.

Foto: Pixabay

Borovice proto ponechte v bytě nanejvýše týden, jedličky a smrčky pak pouhé tři dny. Poté je odzdobte a přesuňte do světlé bezmrazé místnosti. Zalévejte je mírně. I když může mít suchý vzduch z ústředního topení vpravdě devastující účinky, přemoření je ještě mnohem horší. Udržujte proto zeminu rovnoměrně vlhkou a dbejte na to, aby nikdy úplně nevyschla. Pokud se to přece stane, namočte květináč na půl hodiny do vlažné vody, nechte dobře odkapat a dál pokračujte v mírném zalévaní.

Výsadba do volné půdy nebo v květináči?

Záleží na tom, zda se chcete krásou živého vánočního stromku kochat v bytě i během dalších let nebo ne. Důležitý je také pěstovaný druh. Například jedle korejská roste opravdu pomalu, takže bez potíží vydrží v jednom květináči i po několik let. Naopak třeba jedle obrovská se s jedním květináčem dlouho nespokojí. Vyžaduje pravidelné přesazování i další péči.

Ovšem i stromek, který chcete následujícího roku opět použít pro zkrášlení svého bytu, lze vysadit volně do půdy. V takovém případě ho však do nádoby usaďte znovu nejpozději na konci září, aby si stihl vytvořit dostatečně silný kořenový systém, který mu umožní překonat nevlídné podmínky, které v našich domech a bytech často panují.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)