Cibule sečka

Co je ošlejch

Když se řekne ošlejch, často se vybaví pravý význam tohoto slova pouze osobám starším. Není se čemu divit, jelikož se jedná o archaismus, který odpovídá takzvané zimní cibuli. Jedná se tedy o vytrvalou zeleninu, která je schopná dávat užitek v průběhu kompletně celého roku, a to i v zimě, kdy je jakýchkoli vitamínů nedostatek. Ostatně pěstujeme ji především pro vynikající zelnou nať plnou vitamínů a lidskému tělu prospěšných látek.

Známá neznámá zimní cibule

Allium fistulosum neboli zimní cibule je příbuzným druhem klasické cibule kuchyňské, na kterou jsme zvyklí ve většině domácností. Na rozdíl od ní ale dokáže bez větších problémů přežít tolik náročné zimní období. Nať je možné sklízet od podzimních měsíců až do příchodu jara a obohacovat se tak o vitamíny. Možná se budete divit, ale milují ji zejména v Číně. Její délka se pohybuje okolo 3 až 5 cm a široká je přibližně 2,5 cm. Rostlinu zdobí přisedlé listy.

Odrůdy a kultivary zimní cibule

Zimní cibule je mimo jiné nazývána také jako cibule sečka nebo cibule sibiřská. U nás dostanete celkem pohodlně odrůdu s názvem Bajkal, kterou můžete vysévat od jara až do půlky července. Krátkou vegetační dobu má kultivar Augusta. Pro nať se pěstuje klasicky Gerda. Kulovitou cibulí s vysokým krčkem se vyznačuje Hiberna.

Stanoviště a zásady pěstování

Cibule sečka je schopna vydržet na jednom jediném stanovišti celých 15 let. Její nároky jsou minimální. Potřebuje nějakou minimální vlhkost a sluníčko. Stadardně ji najdeme i v horách, kde zaujímá své místo. Před samotnou výsadbou se vyplatí zvolit kompost anebo hnojivo obsahující vápník. Listy byste měli seřezávat třikrát za sezonu a snažit se, aby opět narostly. Květy se objevují druhým rokem a doporučuje se dělení za pomocí trsů. Klasický výsev ze semen je příliš zdlouhavý.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

1 komentář

  1. Cach Vladimír Odpovědět

    Rád bych si zakoupil sibiřskou cibuli buď jako sazečku nebo semena.Kde je to možné.Děkuji Cach Vladimír.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *