Co je barfování

Barfování

Zdravá strava je samozřejmě především doménou nás lidí. I u psů ovšem může hrát velmi důležitou roli. Lidé většinou vynechávají pečivo a také cukr. Pejsci to ale mají většinou jinak. Vše se týká zejména syrového masa a syrové stravy vůbec. Jedná se o takzvané barfování. Anglické spojení Bone and Raw Food v podstatě kopíruje zkratku barf. Jde tedy vyloženě o krmení kostmi a syrovou stravou jako takovou. V minulosti se psi krmili výhradně masovou stravou, a tak dnes můžeme hovořit o jakémsi návratu k tradici.

Zbytky od stolu pes nesmí pozřít

Vyvarovat byste se měli hlavně toho, že budete vašemu mazlíkovi dávat zbytky od stolu. Syrové jídlo nepředstavují zbytky oběda ani od večeře! Většinou je toto jídlo plné soli, koření a suroviny všeobecně nejsou vhodné pro krmení psů. Když má pes problémy se stravováním, veterinář skoro vždy doporučí klasické granule. U syrové stravy je vše poněkud komplikovanější, jelikož majitel musí přesně kontrolovat obsah psí misky. U granulí si pouze naváží danou dávku uváděnou na obalu.

Úskalí barfování psů

Pes je sice od přírody masožravcem, nicméně čerstvá strava nemusí představovat pouze maso. Připravte se zcela jistě na to, že barfování bude pro vás časově mnohem náročnější! Budete totiž muset přemýšlet nad detailním složením stravy, vážit jednotlivé porce, a to dle hmotnosti a zdravotního stavu vašeho pejska. Denní dávka stravy musí činit zhruba od 2 do 3 % hmotnosti psa. Pes vážící přibližně 10 kg tedy musí dostat dávku o hmotnosti od 200 do 300 g.

Jaký je u barfování jídelníček?

U barfování by maso a kosti měly tvořit celkem 70 % kompletního objemu. Zelenina, ovoce a kvalitní obiloviny jsou na zbylých 30 %. Vždy ale musí zelenina jako taková převládat! U syrového masa se vyplatí začít naprosto čistou svalovinou v podobě drůbežího masa. Kosti přidávejte postupně, a to hlavně ty, jež jsou silně obaleny masem. Syrové masa by mělo být minimálně 48 hodin v mrazáku, aby došlo k odstranění všech parazitů. Vnitřnosti dávejte dvakrát za týden.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.