Čištění demižonu Savem: Jen s velkým předstihem

Chystáte se na podzimní sezónu, ale vaše demižony nejsou právě v ideálním stavu? Máme několik tipů na to, jak odstranit i ty nejúpornější usazeniny. A obvykle si vystačíte s tím, co najdete ve spíží či v zahradní kůlně. A bát se nemusíte ani špetky té chemie.

Začněte s obyčejnou vodou

Leckdy se můžete pracnému drbání vyhnout jednoduše tím, že demižon vystříkáte vodou pod vysokým tlakem. Jestliže to nepomůže, vezměte si k ruce naopak teplou. Naplňte s ní nádobu a nečistoty seškrábněte natvarovaným drátkem, na jehož konec můžete připevnit i hrubou houbičku.

Další na řadě je kyselina citronová

Jestliže se špína pořád úporně drží, napusťte demižon studenou vodou a přidejte do ní jednu lžíci kyseliny citronové. Dobře rozmíchejte a nechte 10-15 minut stát. Nečistoty by měly pustit i při vyvinutí minimální síly.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Na organické usazeniny pomůže louh

Patří k běžnému vybavení domácnosti, přesto bychom s ním měli zacházet opatrně. Rukavice a nejlépe i ochranné brýle by měly být samozřejmostí. Roztok louhu nalijte do demižonu a nechte pár minut působit.

Podobně účinný je i hydroxid sodný. Dno demižonu zvlhčete vodou a přisypte lžičku hydroxidu. Všechny usazeniny obvykle pustí samy do několika minut a sklo už pak stačí jen vypláchnout.

Se Savem si dejte raději na čas

Pokud hledáte způsob, jak demižony dezinfikovat a přitom dokonale vyčistit, můžete vsadit i na prověřené Savo. Zřeďte ho vodou a nechte působit klidně i půl hodiny. Následně stačí demižon opravdu důkladně vypláchnout. Tento postup lze použít i na plastové barely, hadice apod. Zapovězen je pouze na nerezu.

Ovšem pozor, se Savem musíte vždy pracovat s dostatečným předstihem, trvá totiž 24-48 hodin, než se z uzavřeného prostoru zcela odvětrá. Teprve poté je možné demižony znovu naplnit jejich tradičním obsahem.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)