Cibule má ještě zelené listy – lze ji bez obav sklidit? Za určitých podmínek ano

Cibule

Cibule má ještě zelené listy – lze ji bez obav sklidit? Za určitých podmínek ano. Otázka správného termínu sklizně cibule nedává mnoha zahrádkářům spát. Obvykle se vše určitě podle listů – jakmile povadnou, zažloutnou a v krčku zaschnou, pak je nutné do sklizně „pořádně praštit.“

Pokud jsou listy cibule zelené ještě v září, obvykle to znamená, že cibule byla zasazena příliš hluboko. Pokud je tomu opravdu tak, nemusí na ni dopadat dostatek slunečního světla, což brání přirozenému procesu dozrávání. V takových případech zelené listy nemusí nutně znamenat, že cibule není zralá; může jen potřebovat určitou pomoc, aby před sklizní dosáhla svého plného potenciálu.

Rady pro sklizeň cibule se zelenými listy

Pro urychlení procesu dozrávání cibule se zelenými listy opatrně odstraňte část vrchní vrstvy půdy, která cibule pokrývá. Cibule tak dostanou více slunečního světla, což podpoří jejich rychlejší dozrávání. Po odstranění zeminy by se cibule měla nechat dozrát přibližně 14 dní. Během této doby je nutné nechat ji oschnout na zahradním záhonu a teprve poté ji vytrhnout a přemístit na chráněné místo k dalšímu sušení.

Cibule

Foto: Pixabay

Pro další urychlení procesu zrání cibule ji nezalévejte přibližně 14 dní před plánovaným termínem sklizně. To pomůže soustředit energii rostliny do zrání cibulí.

Šetrné odkopávání pro nedočkavce

Další metodou, jak urychlit dozrávání cibule se zelenými listy, je jemné vyjmutí cibule z půdy asi týden před plánovanou sklizní (funguje to bohužel jen za sucha). Tímto postupem přerušíte růst listů a nasměrujete základní živiny k cibulím, čímž podpoříte jejich zrání.

Zajištění kvalitní sklizně

Přestože je možné bezpečně sklízet cibuli se zelenými listy, je nezbytné cibuli před uskladněním pečlivě zkontrolovat. Poškozené nebo nemocné cibule vyhoďte, aby se během skladování nezkazily. Kromě toho dbejte na to, aby se jednotlivé cibulové cibule během skladování vzájemně nedotýkaly, aby se minimalizovalo riziko vzniku hniloby.

Zdroj: https://www.compo.com/cz/rady-a-tipy/pece-o-rostliny/bylinky-ovoce-zelenina/sklizen-zeleniny, https://www.prozeny.cz/clanek/zahrada-jak-spravne-sklizet-a-skladovat-cibuli-aby-vydrzela-celou-zimu-vime-to-34788

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)