Chytrý skleník: vylepšený skleník pro celoroční pěstování

Žena ve skleníku

Všichni známe výhody pěstování rostlin ve skleníku. Dokáže nám to prodloužit sezónu, vytápěné skleníky se dokonce dají používat po celý rok. Avšak nevýhodou skleníků je to, že se v nich rychleji šíří škůdci a choroby, než při venkovním pěstování. A právě toto je místo, které vyplňuje chytrý skleník. Vymysleli jej studenti z Vysokého učení technického. Jeho úkolem je zajištění dobrých pěstebních podmínek pro rostliny – včetně ochrany před nemocemi.

Vyhodnocení chorob

Chytrý skleník vytváří optimální podmínky pro pěstování nejčastějších skleníkových plodin, jako jsou rajčata, papriky a okurky. Vzhledem k tomu by se nemělo stát, že plodiny onemocnění. Když ale dojde k rozšíření choroby nebo škůdců, stačí napadené části vyfotit a nahrát do aplikace. Chytrý skleník je pak sám schopen vyhodnotit, o jakou chorobu se jedná. Pokud by choroba nebyla rozpoznána v rámci aplikace, pak je možné poslat obrázek pomocí aplikace odborníkům.

Skleník

Foto: Pixabay

Aplikace široce dostupná

Původně měla být aplikace na rozpoznání chorob přístupná pouze těm, kteří mají chytrý skleník. Nicméně v současné době je přístupná široké veřejnosti, a to s vyzkoušením zdarma. Je to velmi užitečná aplikace, protože ne všechny škůdce nebo jejich projevy na listech, či choroby jsme schopni identifikovat sami. Vzhledem k tomu, že ve skleníku jsou ideální podmínky pro jejich šíření, je zapotřebí zakročit co nejdříve.

Odhalit choroby nemusí být jednoduché

Projevy chorob mohou být velmi podobné – typicky se jedná o skvrny na listech či plodech. A proto nemusí být jednoduché určit, o jakou chorobu se jedná. Taktéž řada škůdců si je velmi podobná a v mnoha případech se setkáme pouze se spouští, kterou po sobě tento hmyz zanechal. A pak je určení, o jakého škůdce se jedná, složité.

Zdroj: https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-293565-jak-nam-muze-pomoci-chytry-sklenik-v-detekci-chorob

Foto: Pexels

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!