Chyby při pěstování růží

Růže

Kdybychom měli hledat jedny z nejušlechtilejších a nejromantičtějších květin, zřejmě bychom si vzpomněli na růže. Fakticky se jedná o chloubu každého zahradníka. Ostatně mnohdy jsou právě růže označovány jako královny všech květin. Jejich pěstování není nijak extrémně náročné, nicméně přesto vyžadují adekvátní péči. Minimálně je zapotřebí nedopouštět se základních chyb, které jsou s pěstováním růží bohužel často spjaté. Jakých? Na to vám odpovíme právě v tomto článku.

Ideální druh právě pro vaši zahradu

V první řadě se zaměřte na druh růží, jež hodláte pěstovat. Některé se dokážou dorůst doslova gigantických rozměrů. Keře jsou skutečně obří. Jiné se pnou po konstrukcích, další vytvoří pouze malinkaté kompaktní keříky. Jinak existují druhy kvetoucí kompletně po celou sezonu. Pro začátečníky jsou ideální kultivary, jež nejsou nijak výrazně choulostivé. Nezapomeňte vybírat ani podle barvy a velikosti květů.

Vhodné stanoviště

U většiny květin není stanoviště až tak důležité, jelikož se odmění krásnými květy fakticky kdekoli. Růže jsou na tom jinak a potřebují minimálně 6 hodin správného světla a vysoce jakostí propustný podklad. Zapomenout nelze ani na dostatek místa, a to jak nad úrovní země, tak pod ní. Pokud budou utlačované třeba kořeny, počítejte s tím, že se růžím dvakrát dařit nebude.

Růže svraskalá

Foto: Pixabay

Nevhodná doba prořezu

K prořezu růží by mělo docházet na podzim a na počátku jarního období. V době, kdy panuje sezona, určitě ne. Zapomeňte také na jakýkoli prořez tehdy, když růže kvetou. Jsou zahrádkáři, kteří zastřihnou pnoucí růže v době, kdy kvetou, protože jim zkrátka zavazí. Pnoucí růže je nutné zastřihnout na podzim a v době květu jen uvazovat. To samé platí pro čajové.

Nesprávná péče

Míra kvetení růží je závislá na tom, jak se o ně staráte. Nezbytná je bezesporu pravidelná zálivka. Ideální je dvakrát týdně, nicméně velmi důkladně. Brzy na jaře a na počátku léta se hnojí přírodními hnojivy. Poté už stačí tekuté hnojivo co dva týdny. Růže je také třeba kontrolovat a odlamovat uschlé květy. Důvod je jasný, rostliny potřebují nasadit do nových. Jinak také nezapomeňte na jména odrůd, které jste si vysadili. Zní to možná jako vtip, ale stává se to. 

Náhledové foto: Pixabay

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.