Mandelinka

Chraňte se před mandelinkou bramborovou: pár tipů, jak na to

Nejen červen, ale také následující měsíce budou pěstitelé brambor (a také lilků – ano, i tuto rostlinu tento brouk napadá) vést boj s mandelinkou bramborovou (Leptinotarsa decemlineata). Vzhled tohoto brouka je velice nápadný – je oranžový a má černé pruhy. Každá samice může snést až 25 vajíček najednou. Většinu škod způsobují právě larvy, které se líhnou z vajíček. Nenasytně si pochutnávají na bramborových listech a zdá se, že jsou odolní vůči většině kontrolních metod, konvenčních i organických.

Osvědčené způsoby ochrany rostlin

Prevence je snazší než samotné zbavování se těchto nepříjemných broučků. Chraňte rostliny brambor před mandelinkou vyzkoušením několika z níže jmenovaných metod.

Mandelinka bramborová

Brambory: Zdroj obrázku Pixabay.com

Střídání plodin

Nepěstujte brambory na stejném místě co loni. Dospělé mandelinky přezimují v půdě, kde byly brambory v předchozím roce (na tomto místě nepěstujte ani lilek). Pokud zasadíte na stejném místě jako v loňském roce, dáváte broukům pohodlný přístup ke svým rostlinám. Vyberou rostlinu, najdou kamaráda, snáší vejce a cyklus bude pokračovat.

Zakrývací netkaná textilie

Jedná se o zahradní textilii, kterou můžete přikrýt své rostlinky. Tato speciální tkanina umožňuje průchod vzduchu a světla, ale nepropustí mandelinky.

Doprovodná výsadba

Existuje několik rostlin, které mandelinky odrazují. Zkuste některou z nich vysadit v blízkosti brambor. Může to být šanta kočičí či vratič obecný – tyto rostliny se šíří velice snadno, takže může být problém udržet je na uzdě. Také šalvěj mandelinkám nevoní.

Slámový mulč

Silné mulčování slámou nejen pomáhá udržet hlízy brambor před suchem, ale také vytváří stanoviště pro dravce, kteří se mandelinkami živí. Je to například slunéčko sedmitečné, střevlík nebo zlatoočka. Tito broučci udělají spoustu tvrdé práce za vás.

Odolné nebo rané odrůdy rostlin

Ukázalo se, že některé odrůdy brambor jsou odolné vůči mandelinkám. Dalším dobrým postupem je pěstování raných odrůd, protože mandelinky ještě nejsou v plné síle: teprve s postupem sezóny, jak se otepluje, se začnou množit rychleji.

Mandelinka: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!

1 komentář

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *