Choroby rajčat

Pěstování rajčat je velmi snadné, právě proto jsou velmi oblíbenou zeleninou. Bohužel i rajčata podléhají různým chorobám a onemocněním. Zejména jsou napadána plísňovými a houbovými onemocněními, které vám nyní v krátkosti popíšeme. Samozřejmě se dozvíte i o prevenci proti těmto onemocněním.

Plíseň na rajčatech

Nejčastěji rajčata onemocní plísní bramborovou, kterou snadno poznáte tak, že na rajčatech se objeví šedozelené nebo šedé skvrny. Ty se pak, bohužel, rychle rozšiřují. Zpočátku se objevují jen na listech, následně na plodech nebo stoncích rostliny. Plísni bramborové se daří za vlhkého počasí a za nízkých teplot. Je velmi důležité ji zastavit včas, jinak způsobí uhynutí rostliny. Je dobré plísni předcházet širokospektrálními postřiky, které jsou i na ostatní choroby rajčat. Mezi osvědčené patří Ridomil GOLD MZ 68WP, Acrobat MZ, Bravo 500. Ideální na postřik je měsíc červen.

Septoriová skvrnitost rajčat

Jedná se o plísňové onemocnění, kdy se na listech objevují drobné šedé až černé flíčky, které se postupně zvětšují. Následkem toho pak listy i stonek žloutnou a zasychají, až dojde k úhynu celé rostliny. Oproti bramborové plísni však tato choroba nezasahuje plody. Takto zasažené rostliny v žádném případě je nedávejte na kompost, ale spalte je. Jedině tak zabráníte šíření plísně. Daří se jí v chladném počasí. Napadení rajčat tímto druhem plísně nebývá tak intenzivní jako u plísně bramborové, ale může se vám vyskytnout opakovaně na tomtéž místě. Opět je vhodné použít preventivně širokospektrální přípravky, jako je  Dithan, Ridomil Gold a opět Bravo 500.

Šedá hniloba rajčat

Botritida neboli šedá hniloba rajčat se šíří velmi rychle. Jedná se opět o plísňové onemocnění, které k šíření potřebuje vlhké počasí. Tuto plíseň rozpoznáte podle jejich hlavních znaků. Na listech, stoncích i plodech se objeví šedé zvětšující se skvrny. I přes toto onemocnění můžete plody konzumovat, nevypadají však dobře. Jako u předešlé choroby je nutné napadené rostliny spálit. Prevencí je opět postříkání chemickým přípravkem, v tomto případě je osvědčený Rovral Flo.

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.

2 komentáře

 1. lubomir.prasil@seznam.cz'Lubomír Prášil Odpovědět

  Dobrý den,
  jinak dobře prospívající rajčata (alespoň na pohled) mají nově vyrůstající stonky s listy stočené „do klubíčka“ směrem ke stonku a ještě spirálovitě stočené.
  Poradíte, o co se může jednat a jak se to dá řešit?
  Škoda, že zde nejde přiložit foto…
  Děkuji.
  S pozdravem
  Prášil

  1. Radek Štěpán Autor příspěvku Odpovědět

   Hezký den,
   takto z hlavy asi vědět nebudu. Nemáte v nich náhodou mšice?
   Jinak klidně můžete poslat foto na email uvedený na webu: stepan.radek@centrum.cz.
   Dám to jako příspěvek a třeba čtenáři budou znát odpověď.
   Radek Štěpán

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *