Chemie na vaší zahradě: používejte ji s největší opatrností

Sazenička

I když v poslední době sílí trend organické zahrady bez použití chemikálií, stále ještě oblíbenější metodou je použití chemické ochrany. Jednoduchým způsobem se tak můžete zbavit chorob i škůdců, nepotřebujete k tomu žádné speciální znalosti či zkušenosti. Zkrátka a dobře, použít chemii na zahradě je mnohem jednodušší, než získávat nové znalosti o organické zahradě. Avšak v případě, že chemii nepoužijete tak, jak byste měli, můžete se vystavit riziku. V ohrožení je vaše zdraví i život na vaší zahradě.

Chraňte své zdraví

Při používání chemie je zapotřebí myslet na své zdraví. Některé chemikálie jsou natolik toxické, že při jejich aplikaci je třeba použít ochrannou masku s filtrací, abyste nevdechovali škodlivé látky chemických přípravků. Dále používáme také jednorázové rukavice (vinylové nebo polyetylenové), které ochrání naše ruce před působením chemie. Ideální je použít také nepromokavý oblek, nebo alespoň dlouhé kalhoty a mikinu, ideálně také klobouk nebo kapuci.

Hnojivo

Foto: Pixabay

Aplikace chemických postřiků

Kromě ochrany vlastního těla je zapotřebí počkat si na vhodný okamžik, kdy je možné chemický postřik aplikovat. Každý ví, že v případě silného větru se postřik jednoduše provádět nedá. Může zaletět i na rostliny, kterým může ublížit. Proto je třeba si postřik pečlivě naplánovat dopředu, abyste si mohli počkat na vhodné povětrnostní podmínky. Nevyplatí se stříkat ani v horkém počasí, protože zase hrozí spálení listů rostlin. Ani příliš nízké teploty nejsou vhodné, protože chemické prostředky se hůře vstřebávají do listů rostliny. Postřik se neprovádí ani za mírného deště, protože prostředek se hned smyje a navíc se dostává do spodních vod.

Pokyny výrobce

Velké většině zahradníků je jasné, že při aplikaci postřiků by měli postupovat podle pokynů, které k nim výrobce přibalil. Existují však také takoví, kteří hnojiva dají „přiměřeně“ a aplikují je tak, jak byli léta zvyklí, bez ohledu na to, zda je tento postup správný. Jakmile dokončíte aplikaci chemikálie, dejte oděv, ve kterém jste stříkali do pračky a pečlivě si umyjte ruce i obličej. Nestříkejte v případě, že se na zahradě pohybují děti nebo domácí mazlíčci.

Skladování chemikálií

Chemikálie skladujeme v originálním obalu tak, aby se k nim nedostali děti ani zvířata. Ideálně tedy v uzamykatelné skříňce. Prázdné nádoby od chemikálií vyhoďte na základě způsobu, který je vyznačen na obalu výrobku.

Zdroj: https://porady.interia.pl/ogrody/news-jak-bezpiecznie-stosowac-srodki-chemiczne-w-ogrodzie,nId,4914154

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!