Chcete rozmnožit svůj vánoční kaktus? Právě je vhodný čas

Vánoční kaktus

Vánoční kaktus je rostlina, která udělá nejvíce parády právě v době okolo vánočních svátků. Právě období, kdy aktivně nekvete je ale vhodné pro odebírání řízků určených k množení rostliny. Není se čeho obávat, protože zakoření poměrně snadno. Nejlépe zakořeňují, když jsou odebrány na konci jara, protože to jim aktivně rostou nové listy. Proto k odebírání řízků přistupujeme od konce ledna až do března.

Vánoční kaktus lze rozmnožit ve vodě

První metodou, jak si můžete obstarat nové rostlinky vánočního kaktusu, je rozmnožit je na vodě. Je to o něco jednodušší, protože vidíte, jak se vyvíjí kořeny (pokud je dáte do průhledné nádoby). Nádoby se vyplatí předem dezinfikovat roztokem bělidla (1 díl bělidla na 4 díly vody). Zde je postup:

  1. Ze silné rostliny odejměte řízky o délce dva až pět segmentů. Můžete je jemně odlomit nebo použít čisté nůžky. Ne všechny zakoření, odeberte jich pro jistotu více.
  2. Průhlednou nádobu naplňte vodou (asi 2,5 cm od dna). Trocha štěrku na dně pomůže k tomu, aby řízky stály vzpřímeně. Nádobu umístěte na jasné, ale nepřímé světlo.
  3. Vždy když se voda zakalí, je třeba ji vyměnit. Za šest až osm týdnů můžete pozorovat, že se vyvinuly kořeny.
  4. Když jsou kořeny dlouhé asi 2 cm, můžete je přesadit do květináče s půdou vhodnou pro sukulenty. Pravidelně zalévejte a přemístěte na konečné stanoviště.
Vánoční kaktus
Foto: Pixabay

Vánoční kaktus množíme i v půdě

U této metody nevidíte, v jakém stádiu je vývoj kořenů řízku, na druhou stranu ale nemusíte přesazovat. Postup je následující:

  1. Odeberte řízky, které mají alespoň dva, maximálně pět segmentů.
  2. Dejte řízky přes noc na teplé a tmavé místo. Tím, že vyschnou se minimalizuje riziko hniloby.
  3. Květináč naplňte substrátem pro pěstování sukulentů. Měl by mít drenážní otvory, které usnadní odtok přebytečné vody.
  4. Celý jeden spodní segment zakopejte do půdy. do jednoho květináče můžete umístit více řízků.
  5. Dejte je na okenní parapet, kde je jasné ale nepřímé sluneční světlo. Pravidelné zalévejte – cílem je vlhká, ale ne přemokřená půda. Za 6 až 8 týdnů zakoření.
  6. Pokud se některé řízky scvrkávají, nezakoření. Jemně je vyjměte a kompostujte.

Zdroje info:

https://bhg.com/how-to-propagate-christmas-cactus-8406579

https://www.ceskestavby.cz/clanky/jak-pestovat-vanocni-kaktus-23564.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!