Čas na vertikutaci trávníku: Všechny zásady přehledně

Vertikutátor

Chtěli byste mít doma krásný a hustý trávník, který bude dokonale střižený a v létě se po něm budete prohánět bosky? Aby ne! Který majitel rodinného domku by takové přání neměl? Práce na trávníku začíná správnou vertikutací. Právě tento proces povzbudit travní porost k odnožování travních kořínků. Vertikutace představuje proceduru, jež má trávníku zajistit mnohem lepší přísun živin, sluníčka, vzduchu, vlhkosti a blahodárných látek, které potřebuje. Mimo to jejím prostřednictvím zmizí z trávníku všechna plsť a další hmatatelné částice, jež tam nepatří.

Jak funguje vertikutátor?

V první řadě je zapotřebí mít správný vertikutátor. Na trhu je jich spousta, přičemž většina je elektrických. Jejich cena začíná nad 1000 korun. U benzínových si připlatíte mnohem více peněz, dostanete se u nejlevnějších modelů klidně i na 6000 korun a výše. Vertikutátor je přístroj, jenž nápadně připomíná sekačku. Jeho nože ovšem na rozdíl od sekačky směřují dolů. Tím pádem dokážou nařezávat travní drny. Obnažují travní kořeny, kam se následně dostává vláha, vzduch a světlo. Tím pádem dochází k rychlejšímu růstu odnoží a houstnutí travního porostu, což potřebujeme. Počítejte určitě s tím, že budete mít neustále plný koš vertikutátoru, v němž budou plsti, plísně, mech a jiné nežádoucí součásti trávníku.VertikutátorVertikutátor: Foto Radek Štěpán

Kdy vertikutovat trávník?

Vertikutovat trávník by se mělo dvakrát do roka, a to na jaře a na podzim, respektive před se po sezoně. V první řadě je zapotřebí trávník posekat tak, aby jeho výška byla minimální. Následně musí proschnout. V současné době sucha není třeba nijak výrazně čekat. Jinak se nesmí vertikutovat za velké vlhkosti nebo v době, kdy ještě hrozí mrazíky. Určitě by se nemělo vertikutovat za přímého sluníčka, aby nedošlo k maximálnímu vyschnutí podkladu.Detail vertikutaceDetail vertikutace: Foto Radek Štěpán

Hloubka řezu a další aspekty

Je zapotřebí nastavit hloubku řezu, a to na 2 až 4 mm. Travní drny se musí naříznout, nikoli kompletně rozrýt celý trávník. Nože nařezávají povrch a pružinky ve vertikutátoru pomáhají nakládat nechtěné zbytky. Vertikutaci je třeba provést vždy do kříže, Optimálně jedním směrem celý povrch a následně kolmo druhým směrem. Trávník pak bude dokonale provzdušněný a připravený na zhoustnutí.    

Vertikutace větší plochyVertikutace větší plochy: Foto Radek Štěpán

Nezapomeňte na následnou péči

Optimální je kombinace vertikutace a dosevu. Na trhu se setkáme se speciálními travními směsmi, které jsou určené za tímto účelem. Součástí směsí bývá tradičně také hnojivo a zeolit. Díky němu se přímo v trávníku udrží potřebná voda a živiny. Jinak vertikutátor disponuje také speciálním česacím válcem, který lze využít kdykoli jindy v průběhu roku. Video z naší vertikutace trávníku si můžete prohlédnout níže.

Vertikutace trávníku: Video YouTube kanál Radka Štěpána

Vertikutátor: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.