Čas na hyacinty: Naučte se je rychlit a pokvetou vám, kdy si jen vzpomenete

hyacint

Hyacinty patří mezi rostliny, které už brzy na jaře oslní svými barvami. Jejich výhodou je, že je můžete pěstovat jak venku, tak i doma. Poradíme vám, jak rychlit hyacinty a jak se o ně starat. Za odměnu vám pokvetou, kdy si vzpomenete.

Jak a kdy sázet hyacinty

Cibule je vhodné vysadit koncem září či během října. Vysazují se do hloubky cca 12 až 15 cm a ve vzdálenosti cca 10 až 20 cm od sebe. Vzhledem k tomu, že by cibule mohly v zimě vymrznout, ochrání je vrstva rašeliny, suchého listí či slámy. Na jaře je pak třeba s předstihem ochranu odstranit, aby hyacinty mohly vyrazit a kvést.

Poskytnutí vláhy rostlinám

Hyacinty jsou nenáročné. Nepotřebují ani častou zálivku. Úplně v pohodě stačí zalévat 1x týdně, nebo v případě, když bude země suchá. Je to podobné jako u mnoha rostlin. Zkrátka nic speciálního.

Jak urychlit hyacinty i další cibuloviny

Je třeba, aby cibule byly pevné, zdravé. Je možné je posadit do hrdla sklenice či vázy, kde hladina vody bude těsně pod cibulkou, tak později dosáhnou kořínky do vody. Cibulku zakryjte papírovým sáčkem a uložte na chladné místo.

Další možností je zasazení cibulky do vhodného substrátu v květináči. V takovém případě postačí jedna cibulka do květináče. Pokud zvolíte truhlík, můžete dát několik cibulek. Cibulku zasaďte do zeminy mělce, tj. její horní polovina musí vyčnívat. Poté následuje období tmy. Je třeba zvolit chladnou místnost či zakrýt květináč tmavou folií. Na světlo přeneste rostliny ve chvíli, kdy se objeví první poupata. Stanoviště by mělo být stále chladnější a s rozptýleným světlem. Pozor na zálivku, lepší je jen občasná a mírná.

hyacinty

Foto: Pixabay

U preparovaných cibulek a u druhů, jako jsou tulipány, narcisy či amarylky se rychlí od počátku na světlém místě, chlad je však vždy nezbytný. Na místo o pokojové teplotě přemístěte cca 7 až 14 dní před Štědrým dnem.

Zdroje: ireceptar.cz, tipio.cz

Náhledové foto: Pixabay