Čajová sedlina a zajímavé způsoby jejího použití

Čaj

Je velice pravděpodobné, že po přečtení tohoto článku nebudete už nikdy vyhazovat použité čajové sáčky. Využijete je totiž hned v několika různých ohledech. Pokud milujete zahradničení a pěstujete spoustu rostlin, můžete čajovou sedlinu použít jako hnojivo. Pro ty, kteří chtějí být krásní, existuje hned několik způsobů, jak využít použitý čaj. Kromě toho skvěle poslouží také při úklidu domácnosti a odstraňování škůdců. Jak tedy na jeho využití?

Které čaje je možné využívat?

Nejvhodnější jsou čaje černé, zelené a bílé, a také některé bylinkové. Ideální je také to, když budou mít přírodní původ, bez sladidel, barviv a dalších nezdravých přísad. Posloužíte tím svému zdraví a nemusíte se bát případného obarvení čištěných částí.

Čajový sáček v zahradě

Čaj můžete použít (podobně jako kávovou sedlinu) jako hnojivo. Je ideální pro rostliny, které mají rády kyselejší pH – tedy růže, rododendrony, hortenzie a azalky nebo třeba borůvky. Účinnou látkou je tein, který může podpořit bujný růst květin a pomáhá zvyšovat odolnost rostlin proti škůdcům a chorobám. Taktéž posiluje kořenový systém.

Čaj

Foto: Pixabay

Čajový sáček pro pokojové rostliny

Pokud ze sáčků vyberete čajovou sedlinu, můžete ji použít na dno květináčů. Díky tomu dodáte zemině potřebné živiny, postaráte se ale také o správnou úroveň vlhkosti. Můžete je také přidávat k základnám rostlin a navlhčit vodou. Ideální jsou zejména pro orchideje a kapradiny. Díky tomuto jednoduchému opatření se můžete zbavit také mušek, které se tak rády shromažďují v zemině. Nálev z černého čaje lze použít také na listy, které byly napadeny mšicemi nebo plísněmi.

Čajový sáček pro krásu

Únava, stres i nedostatečný spánek mohou způsobit otoky pod očima. Ty vypadají nepěkně a nejde je skrýt ani kvalitním make-upem. Můžete ale použít prostředky, které pomohou v jejich splasknutí. Použité čajové sáčky (ideální jsou například heřmánkové) můžete po vychlazení použít jako obklady na opuchlé a oteklé oči. Za prvé vám pomohou od únavy, za druhé způsobí snížení otoku. Zelený čaj je zase ideální pro použití jako peeling. Jednoduše jej po vychlazení vyberte ze sáčku a masírujte do obličeje. Má vyživující a tonizující účinek.

Čajový sáček pro úklid

Usazeniny v koupelně nebo na záchodě mohou být velmi odolné. Je problematické se jich zbavit. Avšak použité čajové sáčky vám v tom mohou značně pomoci! Stačí, když čajovou sedlinu vhodíte do záchodové mísy a necháte ji ve vodě působit několik minut. Pokud je znečištění opravdu markantní, nechte klidně přes noc. Poté spláchněte a kartáčem vyčistěte.

Zdroj: https://porady.interia.pl/dom-i-ogrod/news-jak-wykorzystac-fusy-z-herbaty,nId,5460520

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!