Bylinky pro lepší spánek, které si velmi dobře rozumí i s léky na srážlivost krve

Sušené bylinky

Pokud užíváte Warfarin nebo lék z podobné skupiny, pak určitě víte, jak moc vás omezuje v běžném jídelníčku i při užívání nejrůznějších bylinných přípravků. A jak si tedy poradit s nespavostí, která se v posledních dnech objevuje díky situaci okolo nás stále častěji? Máme pro vás tipy na dvě bylinky, které by vám ani při vaší medikaci vadit neměly.

Tou první je kozlík lékařský (Valeriana officinalis), tou druhou pak mučenka pletní (Passiflora incarnata). Vždy byste se naopak měli vyvarovat užívání třezalky tečkované (Hypericum perforatum), která si z Warfarinem, ale ani s mnoha dalšími léčivy právě dobře nerozumí.

Kozlík a jeho účinky na nespavosti

Jeho kořen je pro léčbu toho problému doporučován už odpradávna. Dnes však dáváme přednost spíše nákupu extraktů, protože příprava odvaru z kořene kozlíku není právě voňavou ani rychlou záležitostí. Jeho hypnotické a sedativní účinky mají na svědomí především valepotriatům, což jsou látky ze skupiny iridoidů.

Foto: Pixabay

Někteří odborníci však užívání této bylinky nedoporučují, poukazujíce na možné vedlejší účinky. Ano, ty mohou nastat, ovšem až ve chvíli, kdy dlouhodobě násobně překračujete doporučenou dávku. A jaká to je? Užívat můžete buď:

  • 50–100 mg 2–3× denně,
  • nebo jednorázovou dávku 150–300 mg extraktu před spaním (45 minut)
  • či 1 až 2 gramy sušeného kořene.

Pomůže i mučenka pletní

Tahle krasavice z Ameriky nabídne zejména flavonoidy. Ty umí pomoci nejenom proti nespavosti, ale také proti stavu úzkosti. Kvalitnější je zejména fáze spánku zvaná REM a lidé se budí více odpočatí a plní síly. A jaká je doporučená dávka?

  • 30– 120 mg extraktu třikrát denně,
  • nebo 0,5 až 2 gramy sušené drogy
  • či 1–4 ml tinktury třikrát denně.

Vždy však platí, že byste se před užíváním jakýchkoliv léků měli vždy nejdříve poradit se svým lékařem.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: praktickelekarenstvi.cz, vitalweb.cz

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)