Bylinkové marinády na maso: letos se bez nich neobejdete

Grilování

Na místo používání různých druhů koření, která jsou plná chuti, zkuste své talíře letos povznést s pomocí bylinek. Právě ty jsou schopny dodat vašemu masu (i zelenině) úžasné aroma, které oceníte nejen při grilování. Každá marináda s bylinkami je nádherně voňavá, takže máte chuť pustit se do masa ještě před tím, než vůbec rozpálíte gril. Zde je přehled těch nejlepších bylinkových marinád na různé druhy masa.

Rozmarýnová marináda

Rozmarýn můžete využít nejen jako špejli na napichování skvělých masových či zeleninových špízů, ale také na potírání masa marinádou. Kromě toho můžete rozmarýn dát i do marinády. Postačí, když 150 ml olivového oleje smícháte se 3 utřenými stroužky česneku a 1 lžící octa. Přidejte čerstvě mletý pepř a rozmarýn v množství, které snesete. Na začátek je lepší, dát rozmarýnu raději méně. Pokud nejste zvyklí na jeho chuť, mohl by trochu vadit. Maso nechte marinovat minimálně hodinu, můžete však i přes noc. Hodí se pro všechny druhy masa i ryb.

Rozmarýn

Foto: Pixabay

Česneková marináda s bylinkami

Tento recept pochází z rukou legendární americké hospodyňky Marthy Stewart. Ve skleněné míse smíchejte 2 až 3 lžíce rýžového octa, 1 lžičku olivového oleje, ½ šálku libovolných bylinek (ideálně oregano, tymián, šalvěj, petrželka, rozmarýn – může být i mix různých bylinek), 1 stroužek utřeného česneku, a kůru z jednoho citronu. Do této směsi vložte maso nakrájené na plátky a pokryjte je marinádou. Nechte marinovat přes noc. Druhý den vytáhněte z lednice s dostatečným časovým předstihem, aby maso získalo pokojovou teplotu. Před grilováním otřete papírovým kapesníkem veškeré bylinky z masa.

Citronová marináda s bylinkami

Množství marinády vystačí na 500 g libovolného druhu masa. Smíchejte 1/3 šálku olivového oleje, ¼ šálku citronové šťávy, 1 lžíci čerstvých bazalkových listů (nasekaných najemno), 2 lžičky čerstvého tymiánu (nasekaného najemno), 2 utřené stroužky česneku, ¼ lžičky soli a ¼ lžičky čerstvě mletého pepře. Maso marinujte minimálně 20 minut. Můžete nechat marinovat i přes noc, ne déle než 24 hodin.

Zdroj: https://www.vareni.cz/magazin/nejlepsi-marinady-na-maso-podle-nasich-ctenaru/

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!