Bílé skvrny na cihlové zdi: Jak se jich zbavit

Cihlová zeď

Žijete v cihlovém domě nebo máte ve své zahradě cihlové zídky nebo betonové dlaždice? Pak vás nejspíš už delší dobu znepokojují nevzhledné bílé skvrny, které se na jejich povrchu objevují. Zbavit se těchto skvrn bývá zpravidla obtížné, pokud ovšem nevyužijete náš malý trik.

A další jsme si přichystali proti vyčištění zeleného povlaku na dlaždicích, který vás trápí na terase nebo na dvoře. Nebojte se dlouhých hodin dřiny, ve skutečnosti je to opravdu snadné – stačí vsadit na šikovné domácí pomocníky.

Pryč s bílými skvrnami

Nejdříve musíte dlaždice nebo cihly dobře vyčistit. Vezměte vysavač a odstraňte všechnu uvolněnou špínu. Pak naplňte kbelík teplou vodou a mýdlem a celý prostor důkladně omyjte. Nebojte se přitlačit. Nakonec přebytečnou vodu osušte za pomoci mopu nebo textilií.

A teď přijde ten šikovný trik – nyní je čas začít bojovat s bílými skvrnami opravdu nečekaným prostředkem! Vezměte čistý kbelík, naplňte ho teplou vodou a přidejte asi 300 ml bělidla z drogerie. Dobře promíchejte a směs nalijte na bílé skvrny na povrchu dlaždic nebo cihel a nechte asi 10 až 15 minut působit. U kolmých zídek je nutné do směsi namočit textilii a tu přiložit na postižená místa.

Nakonec použijte kartáč k dočištění zbývajících nečistot. Jsou dlaždice nebo cihly zcela čisté? Pokud ne, postup opakujte. Nakonec otřete zbývající vodu hadrem a dosušte starým ručníkem. Vaše dlaždice nebo cihly budou vypadat úplně jako nové!

Jak na zelený povlak na dlaždicích?

Pomohou vám tři obyčejné ingredience a trochu ruční práce. A co budete potřebovat?

  • 5 lžiček sody
  • 5 lžiček tekutého mýdla
  • 10 litrů teplé vody

Rozmíchejte mýdlo a sodu ve velkém kbelíku s deseti litry teplé vody. Nalijte směs rovnoměrně na terasu a nechte chvíli odmočit. Přejeďte terasu tvrdým kartáčem a opláchněte vodou. Gratulujeme, terasu máte zase čistou!

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)