Merlík bílý: Jedlý plevel, který nemusí být jen nepřítelem zahradníka

Merlík bílý

Na zahradě i všude jinde kolem nás najdeme spousty plevelných rostlin, které zdánlivě nemají žádné využití. U mnohých je tomu ale úplně jinak. Typickým příkladem je bezesporu merlík bílý. Chenopodium album, jak zní jeho latinský název, je označován také jako husí noha. Ostatně cheno znamená noha a podium noha. Tvarem listů skutečně končetiny husy připomíná. Výraz album je překládán jako bílé podle barevného povlaku na listech merlíku. Kde má merlík bílý svůj původ, jak vypadá a jaké je jeho využití?

Několik slov o původu merlíku bílého

Chenopodium album nejspíše pochází přímo z Evropy, nicméně roste fakticky po celém světě. Najdeme ho prakticky kdekoli. Roste na polích, v zahradách, ale i u cest a také klidně na skládkách i jiných nehostinných místech. Pokud se budete snažit zúrodnit nějaký kus půdy, zoráte jej a pohrabete, můžete se vsadit, že merlík bílý bude jednou z prvních rostlin, která si tady bude lebedit.

Kam patří a jak vypadá merlík bílý?

Tato jednoletka se řadí do čeledi merlíkovitých. Mimo jiné sem patří i mnohé další tradiční užitkové rostliny, jako jsou kupříkladu cukrová řepa nebo špenát. Jak vlastně merlík bílý vypadá? Vyznačuje se vzpřímeným stonkem, na němž jsou vertikální větve. Tradičně se dorůstá výšky kolem 40 cm. Má-li ale výživnou kvalitní půdu, pak může dorůst klidně i více než 1 m. Lístky merlíku bílého jsou typické bílými chloupky nacházejícími se zespodu. Začíná kvést v červenci a může kvést až do září.

Merlík bílý

Spousta léčivých účinků

Merlík bílý má spousty pozoruhodných léčivých účinků. My se na ně podíváme podrobněji. Dokáže tedy pomoct při:

  • ekzémech,
  • revmatu,
  • dně,
  • kolice,
  • hmyzím bodnutí,
  • léčbě zubního kazu,
  • hojení popálenin,
  • nadýmání.

Merlík bílý

Jak se rostlina používá?

Kmeny v Severní Americe používaly merlík bílý jako jeden ze zdrojů potravy. Ostatně i ve starověku měl své místo. Našel se v žaludku mumifikované osoby, jejíž stáří bylo vyšší než 2000 let. V kuchyni jím lze nahradit špenát. Přidávat se dá do polévek nebo salátů. Obsahuje vitamíny B1 a C, fosfor, železo či vápník. Jinak se tradičně také používaly odvary. Při jeho sběru je zapotřebí být obezřetný. Často si jej totiž vyhlédnou mšice.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.