Bílá lilie má užitečné vlastnosti, kterých stojí za to využít

Lilie

Lilie je nádherná rostlina, kterou používá spousta zahradníků pro dekoraci své zahrady. Krása ale není všechno, co je na této rostlině přitažlivé. Bílá lilie totiž disponuje spousta užitečnými vlastnostmi, které můžete využít nejen pro přípravu domácí kosmetiky, ale také pro dosažení lepšího zdraví. Navíc – kvetoucí bílá lilie je zdrojem velice příjemné a omamné vůně. Právě bílé okvětní lístky jsou to, co budeme za účelem využití lilie potřebovat. Nebojte se, je jich zapotřebí velmi málo.

Kdy sklízet lístky?

Lístky lze sklízet na podzim nebo brzy na jaře. Níže už můžete najít několik receptů, které vám pomohou vyřešit, co s nimi.

Lilie

Foto: Pixabay

Maska pro sametovou pokožku

Čerstvě sklizené okvětní lístky lilie (dva až tři) jemně podrťte a zalijte je vroucí vodou. Přikryjte a nechte stát asi hodinu. Poté tento odvar sceďte. Tekutinu můžete použít již nyní jako pleťovou vodu. Pokud ji ale smícháte s ovesnou moukou (tu lze koupit nebo vytvořit rozmixováním ovesných vloček), 1 lžičkou medu a 1 vaječným žloutkem, můžete si připravit masku na obličej. Ovesnou mouku přidávejte až na konec – její množství postupně navyšujeme, dokud nezískáme dostatečně hustou hmotu, která z obličeje nebude stékat.

Jak masku aplikovat?

Ideální je masku aplikovat na vyčištěný obličej – ideálně například po sprše. Masku naneste na obličej – vyhněte se blízkému okolí očí. Tato maska vyživuje a zvlhčuje pokožku. Díky tomu je zachována pružnost pokožky a díky tomu bude vypadat mladší.

Balzám na problematickou pleť

Do skleněné lahve o objemu 250 ml dejte okvětní lístky bílé lilie tak, aby sahaly do výšky jedné třetiny láhve. Až po okraj pak nalijte alkohol. Po dobu dvou týdnů nechte luhovat. Tento roztok lze používat prostřednictvím vatového tamponu (citlivější pokožky po zředění s vodou) na mastnou pleť náchylnou k akné.

Léčivý olej

Připravte si půllitrovou skleněnou nádobu, kterou naplníte okvětními lístky bílé lilie. Zalijte je olivovým olejem. Skladujte na tmavém místě po dobu tří týdnů. Olej je vhodný pro suchou a podrážděnou pokožku. Vhodný je také na praskliny v koutcích úst, suchou popraskanou pokožku na ruchách a patách. Využít jej můžete také jako léčbu popálenin nebo jako masážní olej.

Masážní olej na bolest zad

Poupravením receptu na léčivý olej můžete získat léčivý masážní olej, který oceníte, když vás bolí záda. Do 150 ml léčivého oleje z bílé lilie přidejte 1 kapku eukalyptového, borovicového, hřebíčkového a jedlového oleje. Tuto směs můžete použít taktéž na bolavé klouby.

Zdroj: https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1942-lilie-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti-pestovani-prezimovani

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!