Anona ostnitá a její pěstování

Anona ostnitá

Když se řekne láhevník, mnohým se vybaví typická rostlina s velmi chutnými plody. Jedná se v podstatě o plodinu, která je typická především pro tropické oblasti, nicméně v současnosti se sem dostává ve vcelku hojných počtech. Označována je jako anona ostnitá a řadí se do rodu láhavníkovitých. Co se týká samotného tvaru, jde prakticky o tropický strom či keř. Svůj původ má v Karibiku a v tropických zemích Asie i Jižní Ameriky. Označována je i některými jinými názvy jako graviola, případně guanabana.

Zásady pěstování

V našich podmínkách může anona ostnitá růst bez větších problémů. Potřebuje nicméně konstantní teplotu, což zajistí dokonale vytápěný skleník, případně zimní zahrada. Klidně můžete volit i alternativu pěstování anony jako pokojové rostliny. Zapomínat nesmíte na pravidelné rosení zajišťující potřebnou vlhkost. Přece jenom ve své domovině je rostina zvyklá na dostatečnou vlhkost.

Výsev gravioly

Semínka gravioly seženete bez větších problémů i v Čechách. Není od věci probrouzdat eshopy, kde je nabídka vcelku bohatá. Koupená semínka se doporučují nechat zhruba 2 týdny v ledničce, následně je na 2 dny namočit do vody. Rašelinový substrát, do něhož budete semínka ukládat, musí být dokonale vlhký. Semena se dávají pod menší vrstvu rašeliny. Pokud umístíte nádobku se substrátem na teplé místo zalité sluncem, kdy se teplota bude pohybovat okolo 27 stupňů Celsia, půjde vše mnohem rychleji. Semínka vzejdou za 2 až 6 týdnů. Obalte se proto trpělivostí.

Po vyklíčení…

Když dojde k vyklíčení, odpadnou následně děložní lístky. Na očích bude tedy jen semenný obal, který je strhne. K obrostení ovšem dojde doslova expresně. Anona potřebuje i v letním období dostatek tepla. Ven ji tedy dávejte ž v momentu, kdy to počasí dovolí. Aby docházelo k plození, je třeba pěstovat minimálně dva kusy. Plody je třeba protrhávat, abychom rostlinu ochránili před lámáním.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.