Aktivní odpočinek na zahradě – jak zařídit odpočinkovou zónu pro aktivní lidi?

Grilování

Teplé letní dny lákají k odpočinku na čerstvém vzduchu. Ne každý má ale rád líné lenošení na slunci a aktivní trávení času znamená více než opalování a zdřímnutí ve stínu. Pro takové lidi stojí za to uspořádat speciální odpočinkový koutek – taková relaxační zóna poskytne řadu příležitostí k rekreaci a aktivnímu odpočinku. Podívejte se, jaké prvky vybavení lze na zahradu umístit pro aktivní lidi, i když máme k dispozici malou plochu.

Jak zařídit koutek pro aktivní venkovní rekreaci?

Odpočinková zóna pro aktivní lidi je místem, kde budou umístěny prvky pro sport a aktivní odpočinek. Takové místo odpočinku umožňuje dokonale organizovat čas strávený venku. Aktivní odpočinkovou zónu lze zařídit prakticky na každé, i té malé zahradě.

Odpočinkový koutek pro aktivní lidi je ideálním místem zejména pro děti. Na zahradě si budou moci nejmladší odpočinout a hrát si, je to skvělý způsob, jak dostat mládež ven od TV nebo počítače. Aktivní odpočinek také prospívá udržení dobré kondice a štíhlé linii, takže bude dobrou volbou i pro dospělé.

Zařídit relaxační koutek pro aktivní lidi není nic složitého a lze ho provést prakticky na každé zahradě bez ohledu na styl aranžmá zahrady. Prostor bude skvělým místem pro rodinné akce nebo setkání s přáteli.

Povrch v takové relaxační zóně je důležitý. Zahrady, terasu nebo balkón lze zařídit různě, v případě aktivních prostorů je dobré volit pevné povrchy, ale ne příliš tvrdé, aby nezpůsobovaly úrazy, škrábance nebo řezné rány při pádech. Skvěle poslouží kompozitní desky, písek, drobný štěrk nebo moderní pryskyřičné podlahy.

GrilováníFoto: Baumax

Je trampolína v relaxační zóně dobrý nápad?

Relaxační zóna pro aktivní lidi je cvičební zónou, takže užitečným prvkem budou atraktivní trampolíny na zahradu. Zahradní trampolíny vyrobené z kvalitního plastu a kovu poskytnou zábavu dětem a dospělým, skvěle se postarají o kondici a umožní vám zhubnout. Je to ideální prvek vybavení pro aktivní lidi!

Trh nabízí mnoho různých modelů trampolín různých velikostí, takže trampolíny lze umístit i na malé zahradě s omezeným prostorem

Jak vybrat dobrou trampolínu?

Trampolínu se vyplatí vybírat především s ohledem na velikost zahrady, kterou máte. Příliš velká trampolína se nemusí do malé zahrady vejít nebo může být obtížné se k ní dostat a výrobek používat. Trampolína by neměla být dominantou zahrady, proto je dobré ji vyčlenit jen část prostoru a ve zbývajícím prostoru vytvořit útulné posezení se zahradním nábytkem.

Konstrukce trampolíny bude záviset na velikosti trampolíny. Velké trampolíny jsou vybaveny žebříky a ochrannými sítěmi, menší nemusí mít přídavnou síť a budou mnohem nižší.

Hledáte dobrou zahradní trampolínu? Podívejte se na nabídku internetového obchodu BauMax! – https://www.baumax.cz/trampoliny/. U nás najdete ty nejlepší modely.

TrampolínaFoto: Baumax

Bude se v takové zóně hodit i zahradní bazén?

Místo trampolíny nebo vedle ní lze na rekreační časti zahrady umístit i zahradní bazén pro aktivní lidi. Velká nádrž vám umožní volně plavat, zatímco v menší budete moci hrát týmové hry a hrát si ve vodě. Stejně jako v případě trampolín, zahradní bazén vás udrží v dobré kondici a pomůže vám udržet štíhlou postavu, může být také skvělým řešením během velkých veder, kdy vám chladná voda umožní efektivně se ochladit.

Zahrada vedle domu je skvělým místem pro umístění přenosného samonosného bazénu nebo bazénu s kovovou konstrukcí. Při rozkládání je však třeba dbát na to, aby bazén měl pevný odolný podklad. Na trhu je mnoho bazénů různých velikostí, takže je snadné vybrat ten správný produkt pro vaši zahradu. Stejně jako trampolína by bazén neměl zabírat veškerý dostupný zahradní prostor.

TrampolínaFoto: Baumax

Jaký zahradní nábytek bude užitečný?

Zahrada je místem pro relaxaci a klid, proto se vyplatí ji vybavit zahradním nábytkem i při uspořádání prostoru pro aktivní lidi. Vhodný nábytek vytvoří místo, kde můžete přijímat hosty nebo si odpočinout po intenzivním cvičení na zahradě.

Produkty, které se budou v takové zóně hodit, jsou především lavičky, pohovky nebo zahradní rohové pohovky. Dobře poslouží i lehátko, houpací síť nebo závěsné zahradní křeslo pro dvě osoby. Podle stylu, ve kterém je zahrada navržena, je dobré se rozhodnout pro dřevěný či kovový nábytek nebo stále oblíbenější modely z technoratanu.

Nábytek by měl ladit s okolím a okolní zelení, je lepší volit jednoduché, ale efektní tvary. Nábytek se vyplatí doplnit o krb, který vytvoří zónu klidného odpočinku, kterou potřebují i ti nejaktivnější lidé. Relaxační koutek s krbem bude jako stvořený pro setkání s přáteli, samotný oheň navodí příjemnou atmosféru a umožní zahřát se během chladných večerů.

Je grilování v relaxační zóně vhodný nápad?

Posezení lze vybavit zahradním grilem. Díky grilům bude možné péct a připravovat pokrmy, které vám při servírování rodině nebo přátelům dodají energii potřebnou k zábavě v bazénu nebo na trampolíně. Nejčastěji se volí volně stojící kovové nebo kamenné grily. Je dobré je umístit blízko domu, aby vynášení nádobí a jídla nebyl problém.

Jaké rostliny a prvky drobné architektury se budou hodit do odpočinkové zóny pro aktivní lidi?

Terasa, balkón a zahrada jsou místem relaxace a kontaktu s přírodou, proto se nevyplatí zapomínat na nutnost vysazení rostlin. Rostliny dodají zahradám ten správný charakter a zpříjemní odpočinek v takovém prostoru. Výběr rostlin by měl být diktován osobními preferencemi majitele zahrady, ale je dobré se rozhodnout pro okrasné keře a krásně kvetoucí květiny. Rostliny je možné zasadit rovnou do země, ale někdy se vyplatí použít zahradní květináče. Květináče skvěle poslouží i na terase nebo balkónu.

Na terasu, balkón nebo zahradu můžete umístit i prvky drobné architektury – zahradní domky a pergoly. K jejich výrobě se používá především přírodní dřevo. Dřevo je odolný materiál, proto zahradní domek nebo pergola ze dřeva budou volbou na mnoho let. Nabídnou vám také úkryt před sluncem v horkém počasí – taktéž poslouží dřevěný altán.

Náhledové foto: Baumax

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.