Africká fialka – jak na to, aby lépe kvetla

Africké fialky

Stačí pár šikovných triků. Pochází z východní Afriky, ovšem srdce pěstitelů si díky baronovi von Saint Paulovi získává už přes sto let. Říká se jí také pavlínka (po jejím objeviteli) nebo kapská fialka. Má pověst nenáročné květiny. Poroste na přímém slunci i v polostínu, nevadí jí přísušky, snáší suchý vzduch a hnojení také vyžaduje jenom občas.

Dařit se jí bude v běžné půdě pro pokojové rostliny a přesazuje se jen tehdy, když už její kořeny začínají masivně prorůstat odtokovým otvorem. Vykvete i pěstitelům-amatérům. Ale pokud chcete, aby vám nádherně kvetly skoro celý rok, vyplatí se znát pár triků.

Základem je správný nákup nebo množení

Především je důležité, odkud fialku máte. Ty, které produkují květy na vysokých masitých stoncích, se nejlépe množí právě z nich. Pokud čerstvý stonek odstřihnete, květy odstraníte a necháte ho zakořenit v hlíně pod igelitovým pytlíčkem nebo v mini skleníčku, pokvete vám taková fialka častěji a vydatněji, než její sestřička, vypěstovaná klasicky z listů (právě takové jsou k dostání v obchodech).

Foto: Pixabay

Na co si ještě dát pozor

Kvetení podporuje také malý květináč, proto po přesazení často nějakou dobu trvá, než rostlinky znovu nasadí na květ. Tvorbu květů ovlivňují také listy. Pokud musí fialka živit příliš mnoho těch starých, na kvetení jí už nezbývají síly – proto se nebojte a každý rok řadu nejstarších listů odstraňte.

Dalším důležitým bodem je vlhkost. Věděli jste, že fialky mají rády rosení? Aby ne, když v přírodě rostou skoro na poušti, kde většinu vody získávají právě z ranní a večerní rosy. Rosení dvakrát týdně jim prospěje, ovšem pozor, voda se nikdy nesmí dostat na květy- ty přikrývám kouskem papíru. Pokud zapomenu, může jejich jemnou krásu popálit sluníčko, odrážející se ve vodních kapičkách.

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)