Aby se letos surfiniím opravdu dařilo

Také byste chtěli po celé léto nádherně rozkvetlý balkon, ale nějak se vám nedaří? Pokud jste si oblíbili právě surfinie, zkuste to s nimi letos ještě jednou. S našimi tipy se vám letos sezóna zaručeně vydaří.

Surfinie jsou vlastně převislé petunie (Petunia × atkinsiana), jejichž charakteristikou je to, že se velmi snadno množí. Původně šlo o ochrannou značku japonské společnosti SUNTORY, ale dnes tak označujeme prakticky všechny převislé kultivary.

Světlo a teplo

Surfinie mají rády světlo a teplo, ve stínu nepokvetou. Bude jim proto vyhovovat zejména jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní balkon. Ale pozor, vždy je schovejte před silným deštěm a bouřkami. Jde o poměrně křehké květiny, které se z takového šoku dlouho vzpamatovávají.

Vhodná zemina

Substrát pro surfinie by měl obsahovat hodně humusu, protože tyhle květinky milují živiny a vysokou vlhkost. Doporučujeme do něj ovšem přidat i písek. Nedojde tak k sesedání zeminy okolo kořenů, což růst surfinií brzdí. Snažte se udržovat optimální pH 5,5 až 6,5. Pokud je vyšší, rostliny nedokáží správně vstřebávat potřebné železo a uhynou.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Správné hnojení

Použijte minerálními hnojiva speciálně určená pro surfinie nebo alespoň balkonové rostliny. Přidávejte je do vody (tyčinková se příliš neosvědčují) po celé vegetační období. Hnojení rostlin by mělo pokračovat i za deštivého a jinak nepříznivého počasí – zvláště, nejsou-li truhlíky umístěny pod střechou. Hnojivo totiž zvyšuje odolnost rostlin vůči chorobám a výrazně urychluje i jejich regeneraci v případě potíží.

Péče o květy

Základním bodem péče o balkonové surfinie je pravidelné odstraňování odkvetlých květů. Díky tomu budou kvést bohatěji. A předejdete také riziku plísňových chorob, jež se jinak u surfinií často vyskytují – zvláště během hodně deštivých letních měsíců.

Zálivka a jak na ni

Surfinie potřebují hodně vody, protože velmi rychle rostou. Zemina v truhlících se nesmí nechat nikdy vyschnout. V horkém počasí je třeba rostliny zalévat leckdy dvakrát denně. Ideální pro jejich pěstování jsou proto samozavlažovací květináče, které vám odpustí občasné zapomenutí.

Ochrana proti škůdcům

Rostliny často napadají skleníkové mšice a molice. Musíte zasáhnout hned, jakmile si všimnete prvních škůdců, jinak už může být pozdě. Vsaďte na vhodné insekticidy a jejich aplikaci pravidelně opakujte.

A kde škůdce hledat? Zejména na nejmladších lístcích a poupatech. Tyto části kontrolujte každý den – stačí alespoň letmo. Zejména molice jsou schopné surfinie opravdu rychle zlikvidovat (a rozšířit se od nich i na dalších balkonové rostliny). Jako první pomoc může posloužit postřik z jaru a vody nebo tabákový výluh.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)