Odříznout, nebo ponechat? Co se stvolem po odkvětu orchidejí

Stříhání orchidejí

Také vám už odkvetla orchidej? Pokud ano, určitě si říkáte, co byste s ní dělali. My popravdě řečeno také. Pokaždé, když orchidej odkvete, snažíme se na základě situace vyhodnotit, co si s ní počít dál. Vyhazovat ji by byl nesmysl. Z drtivé většiny se pak opět probudí a budete mít za oknem spousty krásných květů podobně jako my. V následujících řádcích se pokusíme dát vám několik rad týkajících se toho, co nám pomohlo.

Když má orchidej období klidu

Pro orchidej znamená doba po jejím odkvětu jakýsi přirozený proces, který je součástí jejího růstu. Ostříhání orchideje v tomto období je tedy zcela přirozené a rozhodně žádoucí. Určitě je ale třeba zaměřit se na stvol, jenž je nedílnou součástí orchideje. Tradičně se v mnohých příručkách radí, že by se stvol měl odřezat až v chladných měsících. Střihu se ale bát nemusíte v podstatě kdykoli po odkvětu. Ostatně vlasy si člověk také stříhá pravidelně a nijak mu to neuškodí.

Stříhání orchidejí

Foto: Radek Štěpán 

Ze stvolu mohou znovu vyrůst květy

My se vždy snažíme stvol pořádně zkontrolovat. Jestliže je vyloženě suchý, určitě se z něj už nic nevydoluje. Pokud je ale zelený a na dotek pořádně pevný, máte takřka jistotu, že mu nic nechybí. Je prostě a jednoduše zdravý. Stvol můžete bez problémů zkrátit. My tak činíme v místě, kde byl nejnižší květ. Jdeme až k prvnímu očku. Zhruba 3 cm nad ním stvol odstřihneme.

Stříhání orchidejí

Foto: Radek Štěpán 

Očko je místem naděje

Přesně tak. Ono zmíněné očko nám nabízí prostor, ze kterého vy mohl vyrašit nový výhon. Právě ten bude pak nejspíše i hostitelem dalších nových květů. Jeden výhon může zajistit kvetení klidně i dvojnásobné i vícenásobné. Prostě orchidej pokvete několikrát. Jestliže máte stvol hnědý nebo žlutý, zkraťte ho až u základny rostliny. Orchidej nám i v tomto případě často dokáže vyprodukovat nový výhon, jemuž se pak dokonale daří.

Zdroje info: Autor

Náhledové foto: Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.