4 tipy pro péči o trávník, které by měl zvážit každý majitel zahrady

sekačka

K údržbě trávníku není nutné používat chemické postřiky, hnojiva nebo herbicidy. Nemusíte při péči o něj ani utrácet spoustu peněz za zahradní vybavení. Stačí vám několik tipů na péči v běžné údržbě trávníku a budete mít trávník, který vám vaši sousedé budou rozhodně závidět.

Vyčistěte svůj trávník od plevele

Na trávníku se běžně vyskytují plevele. Do zahrady je mohou přinést ptáci, zvířata nebo dokonce vaše vlastní obuv. Plevel včetně kořene je možné vytrhat ručně, nebo si pomoci vhodným nástrojem. Pokud to neuděláte, vytváří překážku, která brání živinám a vlhkosti v přístupu ke kořenům trávníku. A nezapomeňte ani na mechy, které se běžně vyskytují na trávníku. Za jejich výskyt může obvykle špatné odvodnění, velké množství plevele, jíl v půdě apod. Chcete-li odstranit mech, musíte nejprve najít příčinu problému, chemické přípravky problém vyřeší jen na čas.

Zvedněte nože na sekačce

Pokud chcete mít lépe vypadající trávník, musíte jednoduše sekat trávu výše. Pokud totiž sekáte trávník příliš nízko, může vám to způsobit několik problémů. Především se do půdy snadno dostane plevel. A pokud přisekání odstraníte více než 1/4 výšky trávy najednou; může způsobit nadměrné zatížení zatravněné plochy, která bude poté náchylnější k nemocem. Správné sečení poskytuje trávníku dostatek stínu k udržení vlhkosti v půdě, což zabrání tomu, aby tráva zhnědla.

Trávník

Foto: Pixabay

Jak na hnojení trávníku

Kdykoli sekáte trávu, odstraňujete z ní některé živiny. Tráva a rostliny proto potřebují výživu v každém ročním období, v případě potřeby proto aplikujte organická hnojiva a nezapomeňte trávník pravidelně zalévejte. Posekanou trávu pak nikdy nevyhazujte do popelnice, protože poskytuje svému okolí dusík a další stopové minerály, které živí půdu. Místo toho ji vysypte na kompost.

Nechte půdu dýchat

V důsledku častého ušlapávání půdy a vypuzování vzduchu se kořeny rostlin dusí. Proto se doporučuje trávník každé jaro dobře provzdušnit. Pokud je váš trávník ve špatném stavu, můžete tuto aktivitu můžete opakovat jednou nebo dvakrát ročně, velmi brzy tak uvidíte zlepšení zdravotního stavu vašeho trávníku.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.drevostavitel.cz/clanek/pece-o-travnik

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)