4 byliny, které je nejlepší sbírat v květnu – jaké z nich to jsou?

hluchavka

Pokud i vy patříte mezi milovníky procházek přírodou, jistě si všímáte, že je příroda již krásně rozkvetlá, voní a vše se opět probouzí k životu. Takový pohled nás vždy potěší. A navíc, pokud chodíte do lesa s košíkem, domů jistě nikdy nepřijdete s prázdnou. Aktuálně roste v lesích a na loukách velké množství bylin, některé je ale doporučováno sbírat do konce května, protože mají nejvíce účinků, které z nich to jsou? 

Několik poznatků před sběrem

Vždy je dobré si pamatovat, že sbíráme pouze ty rostliny, o kterých 100 % víme, že jsou poživatelné a známe je. Mnoho bylin neboli rostlin mají nejvíce účinných látek před květem, jiné zase mají sílu v listech po květech. Kořeny, například pampelišek, se doporučuje sbírat časně zjara. Kostival kořen se zase doporučuje sbírat na podzim. Určitě by také mělo být sucho a slunečný den. Místo, kde bylinky rostou, by mělo také rozhodovat o vašem sběru. Nikdy je tedy nesbírejte poblíž silnic, továren, nádraží či v parcích.

Kopřiva dvoudomá
Foto: Pixabay

Které rostliny sbírat do konce května   

Mezi bylinky, které se rozhodně vyplatí sbírat do konce května, patří kopřiva. Do května má nejvíce účinných látek a neobsahuje tolik dusičnanů. Kopřivu využijete na pročištění krve, jater, ledvin a žlučníku, také tělu doplníte železo a mnoho dalších prospěšných látek. Taktéž hluchavku se vyplatí sbírat do konce tohoto měsíce. Mladé a krásně bílé květy, které sladce voní, mají nejvíce účinných látek. Pokud se vydáte na její sběr, doporučujeme si vzít papírový pytlík a květy doma neprodleně usušit. Hluchavka ulevuje při zánětech močového měchýře, ale také při rýmě a nachlazení. 

Foto: Pixabay

Bršlice kozí noha a podběl

V květnu se sbírají oddenky a listy z bršlice, které obsahují vitamín C, A, železo, mangan a měď. Pokud máte dnu a trpíte bolestmi, pravidelné pití bršlice vám může pomoci. Stejně tak při revmatických potížích. Obklady jsou ideální pro bolavé klouby. A pokud si na vás rádi smlsnou komáři, není nic jednoduššího, než list bršlice rozmačkat a potřít s ním místo vpichu.  

Podběl lékařský
Foto: Pixabay

Podběl je krásná a žlutě vyhlížející rostlina, kterou určitě nepřehlédnete. Květy se sbírají od dubna do května. Poté však můžete sbírat listy, které jsou bohaté na vitamin C. Pro dlouhodobé užívání není vhodný, ale pokud vás přepadne kašel, střevní zánět nebo nemáte chuť k jídlu, čaj z něj si dopřejte.  

Zdroj: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC9413031/, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8704125/, https://www.sciencedirect.com/topics/agricultural-and-biological-sciences/tussilago-farfara , https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6571824/

Náhledové foto: Pixabay

 

Zahrada je únik, fyzická aktivita na čerstvém vzduchu, zdraví, zábava, radost a neodolatelný klid. Možná jste i vy takového názoru? Pokud ano, ráda se s vámi podělím o své zkušenosti z oblasti zahradničení. :)