Vaše muškáty ve sklepě ještě spí? Pak je nejvyšší čas na to, abyste je správně probudili

Řízkování muškátů

Přezimování muškátů nepatří právě k nejjednodušším činnostem. Když se však podaří, budou vaší odměnou krásné a zdravé rostliny, které velmi brzy nasadí na květ. To však pouze v případě, že je dokážete ze zimního spánku také správně probudit.

A nezáleží na tom, zda máte ve sklepě:

  • pelargonie břečťanolisté (Pelargonium peltatum),
  • pelargonie páskaté (Pelargonium zonale) známé rovněž jako vzpřímené muškáty,
  • pelargonie štítnaté (Pelargonium peltatum)
  • nebo třeba velkokvěté muškáty (Pelargonium grandiflorum).

Jak odzimovat muškáty na jaře

Jestliže si vaše rostlinky až doteď užívaly jen chladného a střídmě osvětleného sklepa, pak byste to měli jednoznačně změnit. Prvním krokem je rozhodně změna teploty. Muškátům je nutné postupně tak trochu přidávat“. Spolu s s tímto krokem také postupně zvyšujte zálivku. Uvidíte, že velmi brzy začnou rašit. A právě tehdy přichází čas pro další část odzimování.

Foto: Pixabay

Přesadit nebo nařízkovat?

Mnoho pěstitelů muškátů si na jaře pěstuje rostlinky úplně od začátku – tedy z řízků odebraných od mateřských rostlin. Ovšem není to vždy třeba. Muškáty, které zimujete teprve první nebo druhým rokem, vám totiž dostatek květů nabídnou i bez tohoto kroku. Řízkovat se vyplatí jen starší nebo nevzhledně vypadající rostliny – tedy například ty, které měly ve sklepě nedostatek světla.

Odebírejte vždy vyzrálé vrcholy a to tak, aby měly k dispozici dostatečně dlouhý stonek zbavený listů. Jedině tak vám totiž muškáty bez potíží zakoření. Po 6-8 týdnech získáte po zapěstování dokonale životaschopné rostliny, které můžete pomalu umísťovat ven. Tady se vám osvědčí množstvím nádherných květů, pokud tedy nezanedbáte zálivku a hnojení.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-zazimovat-muskaty-aby-prezily-chladne-dny

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)