Zpevnění svahu ve vaší zahradě: rostliny, zdi a další řešení

Svah

Ne každá zahrada za domem je pouze v rovině. Různé kopce a svahy v zahradě sice mohou způsobit problémy, když přijde prudký déšť, nicméně dokážou vytvořit i zajímavé prostředí. Vaše zahrada není jednotvárná, navíc máte k dispozici prostor, který můžete vybavit zajímavými rostlinami či dekoračními prvky. Jakými způsoby zahradníci zpevňují své svahy?

Vhodné rostliny

V první řadě můžete ve svahu vytvořit různá patra s pomocí kamenů a ty podsadit různými druhy rostlin, které jsou vhodné do skalky. Existují ale také rostliny, které samy o sobě dokážou zpevnit svahy – bez jakékoli opory. Mezi ně patří tyto:

  • Bobkotřešeň lékařská (Prunus laurocerasus) jedná se o keř, který svými kořeny dokáže zpevnit svah. Roste velmi rychle, takže se dá použít v případě potřeby. Snáší i radikální řez, takže jeho růst je možné kontrolovat.
  • Břečťan obecný (Hedera helix) se hodí na severní svahy. Půdu dobře kryje a roste rychle.
  • Levanduli zase využijete na jižních svazích. Její nevýhodou je to, že než se její kořeny rozrostou natolik, aby zpevnily svah, bude to trvat několik let.
  • Zimolez lesklý (Lonicera nitida) využijete na velké plochy, protože roste rychle. Na zpevnění svahu je vynikající.
  • Pelyněk pontický (Artemisia pontica) – tento keř patří mezi léčivé rostliny, takže jej využijete jednak na zpevnění svahů, jednak pro jeho léčivé účinky.

Svah

Foto: Pixabay

Opěrná zeď

Nezáleží na tom, jestli zakoupíte svahové tvárnice, dřevěné kůly nebo různé zahradní palisády, takové opěrné zdi jsou velmi dobrým řešením. Samy o sobě jsou pevné a nedovolí vašemu svahu, aby se sesunul tam, kam nemá.  Půlkruhová stěna efektivně podpírá terén a zároveň je elegantním prvkem zahradní architektury.

Betonový lem

Také tyto konstrukce se používají na stavbu zdí. Ideální jsou na zkrácené svahy, když potřebujete nést hmotu země. K dispozici jsou různé modely, jejichž princip je ale velmi podobný. Modulární prvky jsou uspořádány v několika vrstvách, aby se získala stěna správné výšky. Betonové „kapsy“ jsou pak vyplněny půdou, v které je možné pěstovat nejrůznější druhy rostlin. Pokud potřebujete, aby tento betonový lem byl opravdu silný, je vhodné jej vyplnit betonem.

Zdroj: https://muratordom.pl/ogrod/aranzacja-ogrodu/jak-umocnic-skarpe-4-pomysly-na-zagospodarowanie-skarpy-w-ogrodzie-aa-9ept-T2ES-D1am.html

Foto: Freeimages

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!