Znáte výhody nábytku z recyklovaného teaku?

Nábytek z teaku a dalších odolných exotických dřevin se skvěle hodí i do těch nejvytíženějších domácností. Dřevo, používané v Asii pro stavbu lodí, si totiž skvěle poradí i s každodenním chodem domácnosti. A nejde jen o planý příměr. Řada modelů nábytku z masivu, dostupných dnes na našich trzích, se vyrábí z tzv. recyklovaného teaku, jenž dříve tvořil právě součást rybářské loďky nebo staré mostní konstrukce.

Recyklovaný teak – dřevo s druhou šancí

Léta strávená pod širým nebem mu ale na kvalitě neubrala. Díky nim získal pouze půvabnou stříbrošedou patinu, jež je mezi znalci vysoce ceněna. Drobné nedokonalosti (ve formě otvorů po nýtech nebo otlačenin od provazů) vám navíc mohou odvyprávět zajímavý příběh o neobyčejném kusu dřeva, které se z exotických asijských končin dostalo až do vaší zahrady nebo třeba obývacího pokoje.

Můj stůl byl předtím mostem v Indonésii

Ano, přesně tohle si mohou šťastní majitelé recyklovaného teaku s chutí říct. Mostní konstrukce, rybářské loďky, domovní výztuhy – tím vším mohly dříve masivní teakové trámy být. A když už ve své původní roli dosloužily, byly šikovnýma rukama asijských řemeslníků přetvořeny na stylový nábytek.

Výhody recyklovaného teaku

Dřevo si svou odolnost stále zachovalo, ovšem jeho cena je mnohem příznivější, než u masivního nábytku z „čerstvého“ teaku. A budete-li mu chtít vrátit původní barvu a lesk, stačí šedou patinu mírně zbrousit až na jádrové dřevo. Zpravidla jde jen o několik milimetrů (a jedno odpoledne práce) a před vámi se objeví původní teak ve své světle hnědé barvě s medovými odstíny. Aby si však svůj vzhled udržel, musíte o něj řádně pečovat za použití přírodních vosků a olejů.

Ale není to vůbec nutností, i stříbřitá patina je velmi půvabná – takový nábytek z teaku je pak navíc zcela bezúdržbový (pouze při delším stání na zamořeném povrchu doporučujeme ošetření nohou speciálními nátěry). Zamilujte se do rafinované elegance přírodních materiálů a pozvěte je do své zahrady za tu nejlepší cenu. Dodají mu teplo a kousek pohodlí, které ještě před příchodem jara určitě oceníte. S nábytkem z recyklovaného teaku se vám to určitě podaří.

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)