Znáte topiary? Zkrášlí exteriér a vybízí k vaší kreativitě i zábavě

topiary

Co jsou topiary? Čím upoutají? A jak o ně pečovat? Možná o tom nevíte, ale určitě alespoň jednou v životě jste se s topiary setkali a všimli jste si jich. Nelze je totiž přehlédnout.

Jedná se o okrasné rostliny, které se tvarují. Zpravidla se jde o stálezelené rostliny, které střihem dostávají jedinečnou podobu, ať už se jedná o geometrické tvary, podobu postav či zvířat. Topiary dodají exteriéru punc originality a vám poskytnou zábavu a kreativitu.

Vhodné rostliny pro tvorbu

Základem je pořízení rostlin, které jsou vhodné pro toto specifické tvarování. Umožní vám zábavu a vyžití vlastní tvořivosti. Mezi nejčastěji používané vhodné jehličnany patří tis, modřín, tisovec, jalovec i některé druhy smrků. Co se týče listnatých dřevin, tak ideální jsou habr, hloh, muchovník, buxus, ptačí zob, vavřín, cesmína, svída či pámelník.

Pokud některou z uvedených rostlin máte na zahradě, tak se můžete pustit do tvarování. Pokud nemáte, tak stačí pořídit. Jak tvarovat a pečovat o topiary?

Tvarování okrasných rostlin

Vzpomeňte si na film „Střihoruký Edward“. Ano, tak něco v tom smyslu to je. Střihem rostlině dodáváte striktně definovaný tvar, geometrický nebo i vymyšlený. Složitější tvary mohou mít uměleckou podobu živé sochy. Zde pozor na to, aby výsledek nepůsobil kýčovitě. Jde je o to, aby vše splynulo s okolím, ladilo se stylem zahrady. Nicméně zde se meze fantazii nekladou. Z původního latinského slova značícího ornamentální krajiny se tento pojem ustálil do dnešní užívané podoby, tj. topiary. Svůj původ má řez rostlin ve starém Řecku a Římě, postupně se pak během století vyvíjel dále.

Topiary vnesou osobní styl a originalitu

Takto sestříhané a umělecky tvarované rostliny vnesou do zahrady jedinečnost, osobní styl i jisté odlehčení. Jen je třeba si dávat pozor, aby celkové pojetí zahrady náležitě ladilo a korespondovalo. Pakliže nemáte zahradu, nevadí. Topiary lze mít i v nádobě. Skvěle poslouží jako mobilní zeleň na balkonu, terase. Rovněž jsou topiary ideální k oživení atrií, odpočinkových míst a koutů v exteriéru. Daří se jim i v prosklených halách, zimních zahradách.

rostlina

Foto: Pixabay

Důležitá je trpělivost

Vytvarovat takto rostlinu do požadovaného tvaru, pro který jste se rozhodli, trvá několik let. Počítejte s tím, že při práci a tvarování budete muset některé větve i odříznout, jiné zase podstatně zkrátit, abyste dosáhli požadovaného tvaru, který chcete mít. Trpělivost se rozhodně vyplatí. Však získáte rostlinu se zcela originálním tvarem. Je pravdou, že topiary si můžete vytvarovat, když je strom mladý, začít ho tvarovat už od začátku, ale můžete pracovat i se vzrostlou dřevinou. Jen je třeba počítat s jiným výsledkem.

Zdroj: zahradkarskaporadna.cz, abecedazahrady.cz

Náhledové foto: Pixabay