Znáte novozélandský špenát?

Novozélandský špenát

Už jste slyšeli název čtyřboč? Možná spíše označené novozélandský špenát. Ať už je situace jakákoli, rozhodně není od věci se něco málo o této rostlině dozvědět. Vždyť oproti klasickému špenátu setému roste mnohem bujněji a je méně náročný. My se v následujících řádcích právě této plodině budeme věnovat mnohem podrobněji. Nejprve ji podrobně představíme, následně se zaměříme na její výsev a pěstování. Nakonec se pochopitelně budeme věnovat také sklizni. Ta může být opravdu velmi bohatá.

Dálný původ čtyřboče

Čtyřboč rozložitá je velmi podobnou rostlinou, jak je špenát setý. Tetragonia expansa, jak je latinsky odborně nazývána, pochází z oblastí Číny, Japonska, Austrálie, Nového Zélandu a Oceánie. Z botanického pohledu ovšem se špenátem setým nemá prakticky nic společného. Řadí se do zcela jiné čeledi, a to konkrétně do kosmatcovitých. U nás mnohde roste také divoce. Mrazy ji zlikvidují, nicméně přečká ve formě semínek a na jaře opět raší.

Jak na výsev a pěstování novozélandského špenátu

V průběhu března se určitě odhodlejte k pěstování čtyřboče ve skleníku, pařeništi či fóliovníku. Jen tak vám vyroste opravdu mohutná rostlina, která vám dá kvalitní listy měkčího charakteru. Výsev na venkovní záhon řešte až někdy v druhé půli dubna či na počátku května. Venkovní rostliny se vysazují do sponu minimálně 70 cm. Rostliny mohou mít klidně až jeden metr dlouhé stonky. Vyplatí se nechat rostlině hodně místa, jelikož se rozroste prakticky co všech stran.

Sklizeň čtyřboče

Můžete odlamovat lístky nebo sklízet kompletně celé lodyhy. Optimální je sklízení čtyřboče v létě, kdy se vyplní mezera mezi tradičními dvěma sklizněmi špenátu. V této době dochází ke kvetení, nicméně kvalita listů bývá konstantní. Pozor pouze po samotném kvetení na to, že semínka se dokážou usídlit kdekoli na záhonu, který poté dokonale zamoří. Abyste se zásobili semínky, postačí jen několik vzrostlých rostlin.

Radek Štěpán

Zahrada je moje hobby, mám spousty zkušeností a rád se o ně podělím.