Zmrazený česnek je ještě zdravější než ten čerstvý, tvrdí vědci – dokazovat by to měly experimenty na myších

stroužky česneku

Zmrazený česnek je ještě zdravější, než ten čerstvý, tvrdí vědci – dokazovat by to měly experimenty na myších. Skladování česneku v mrazničce je stále oblíbenější metodou, jak zachovat jeho čerstvost a vylepšit jeho zdravotní účinky. Nedávné vědecké studie však naznačují, že zmrazený česnek může být dokonce prospěšnější než čerstvý.

Vědecký experiment s mraženým česnekem

Vědci provedli experiment, při kterém česnek uložili na dva měsíce do mrazničky při teplotě -60 stupňů Celsia. Po uplynutí této doby byl česnek vyjmut, rozdrcen a smíchán s určitými sloučeninami, aby vznikla směs známá jako LTAG. Ta podle rozborů slibovala mnohem lepší efekt, než běžný čerstvý česnek.

K ověření účinnosti této česnekové směsi byly provedeny pokusy na myších. Tyto testy ukázaly, že myši konzumující LTAG vykazovaly zvýšenou vytrvalost a lepší fyzickou kondici, což naznačuje, že mražený česnek pozitivně ovlivňuje zdraví a fyzickou pohodu. Nechyběly samozřejmě ani kontrolní skupiny, které česnek konzumovaly méně nebo dokonce vůbec ne – a u těch se takový efekt neprojevil.

Česnek

Foto: Pixabay

Jak zmrazit česnek

Pokud jste se tedy doteď mrazení česneku báli, už nemusíte – naopak, klidně se do toho pusťte. Dbejte však na to, aby stroužky česneku byly čerstvé a nepoškozené. Neměly by být napadeny plísní, hnilobou nebo škůdci. Poté česnek nasekejte nebo rozdrťte a uložte do vzduchotěsných nádob nebo speciálních sáčků do mrazničky. Nezapomeňte sáčky označit datem zmrazení a pro dosažení nejlepší kvality je spotřebujte do šesti měsíců. Ať už ho poté přidáte do guláše nebo třeba do marinády letní grilování, určitě se stane všestranným a zdravým doplňkem vaší kuchyně.

Výběr správných nádob

Zvolte také správnou nádobu pro zmrazování – nejlepší jsou speciální mrazicí sáčky, skleněné nádoby nebo jiné nádoby vhodné pro zmrazování. Dbejte také na to, aby byly nádoby vždy těsně uzavřena, aby se zabránilo pronikání vlhkosti, která může tuto uskladněnou zeleninu velmi rychle degradovat.

Mražený česnek lze poté snadno použít do pokrmů, aniž by bylo nutné ho pokaždé loupat a krájet.

Navíc mrazení zachovává chuť česneku – jak je vidět z předchozí studie, za některých okolností může i zvýšit obsah užitečných látek, které v něm jsou. I když jsou však zdravotní účinky česneku slibné, je důležité konzumovat ho s mírou, protože jeho nadměrná konzumace může být škodlivá.

 

Zdroj: https://dietaefectiva.net/low-temperature-aged-garlic-associated-with-anti-fatigue-effects-in-animal-study/, https://chalupari-zahradkari.cz/tipy/cesnek-skladujte-v-mrazaku-dele-vydrzi/

Náhledové foto: Pixabay

Už odmalička o mně říkali, že mám zelené prsty. A protože pod nimi stále něco roste, nemůžu si všechny ty zajímavosti a dobré tipy nechat jen tak pro sebe :)