Žluté listy rostlin: Viníkem je nadměrná nebo nedostatečná zálivka

Zálivka

Žluté listy patří mezi nejobvyklejší problémy pokojových rostlin. Příčin žloutnutí může být mnoho. Od přílišného vystavení slunečním paprskům, přes nedostatek dusíku či železa (chloróza), až po napadení škůdci. Tím nejčastějším důvodem žloutnutí listů ale bývá nesprávná zálivka. Pravdou je, že rostlinám mohou listy žloutnout jak z důvodu malého, tak také z důvodu velkého množství vody.

Žluté listy a nedostatek vody

Pokud rostliny nemají dostatek vody, shazují listy, aby zabránily transpiraci. Transpirace je přirozený proces, při kterém dochází k uvolňování vody z povrchu listů. Když bude mít rostlina méně listů, bude jí také méně uvolňovat do ovzduší – a tím pádem si jí více zadrží uvnitř. Jedná se o obranný mechanismus rostliny. Začíná tak, že rostlina stočí listy, které následně žloutnou. Tento proces rostlina provádí tak dlouho, dokud trpí nedostatkem vody – až se nakonec může sama zahubit.

Zálivka

Foto: Pixabay

Řešení žlutých listů

Pokud je příčinou žlutých listů právě nedostatek vody, pak má mnoho zahradníků tendence nalít rostlině tolik vody, kolik se do ní vejde. Tím pádem je ale šok nahrazen šokem – a to ještě více oslabuje rostlinu. Správně tušíte, že problém žloutnutí listů se vyřeší navýšením zálivky – avšak tento proces by měl být postupný. Napříště se zaměřte na správnou zálivku. Většina rostlin (většina ty, které aktivně rostou, kvetou nebo plodí) vyžaduje raději méně častou, zato hlubokou zálivku. Při ní se voda dostane až ke kořenům a podpoří je v hlubokém růstu.

Žluté listy a nadměrná zálivka

Nadměrné množství vody může být pro rostlinu ještě škodlivější, než nedostatek vody. Podmáčená půda zabraňuje kořenům, aby přijímaly kyslík. To vede k odumírání kořenů a rostlina již nemůže absorbovat vodu. Prvními příznaky jsou právě žloutnoucí listy.

Řešení žlutých listů

V tomto případě je zapotřebí ujistit se, že půda dobře odvádí vody. To můžeme podpořit drenážní vrstvou (kamínky, keramzit atd.), kterou použijeme na dně květináčů, nebo smícháním zeminy s pískem v případě zahradních rostlin. Podmáčenou rostlinu můžete zachránit tak, že ji opatrně vyjmete z přemokřené půdy a kořeny necháte krátce zaschnout. Ty, které jsou shnilé nebo plesnivé, odstřihněte. Připravte si dobře odvodněnou směs půdy a rostlinu přesaďte. Nějakou dobu ji nezalévejte.

Zdroje info:

https://homeguides.sfgate.com/yellow-leaves-lack-water-much-70981.html

https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/zloutnuti-listu-30000403.html

Foto: Pixabay

Zahrada je mým dlouhodobým koníčkem. Zkouším nové věci a ráda se s vámi o ně podělím!